Nauka angielskiego w samochodzie – czy to możliwe?

angielski podczas jazdy autem

Osoby chcące uczyć się obcego języka mają dzisiaj mnóstwo możliwości na spełnienie swojego marzenia. Jedną z nich jest nauka podczas jazdy samochodem. Czy taki kurs odznacza się skutecznością? Przedstawiamy zalety i wady nauki języka angielskiego w trakcie jeżdżenia autem – do i z pracy, sklepu czy uczelni.

Pozytywne aspekty kursu „samochodowego”

Ilość czasu spędzanego w samochodzie zależy od trybu życia. Jednak statystycznie własne cztery kółka posiada coraz więcej osób i to w coraz młodszym wieku. Dlatego kurs językowy wydaje się sposobem na pożyteczne spędzenie chwil w podróży. Poza tym, o ile lekcje dotyczą interesującej Cię tematyki, są ciekawą alternatywą dla radiowych audycji. Słuchanie angielskiego to dobre zajęcie zwłaszcza podczas długich wyjazdów w samotności.

Dla osób, które preferują bardziej wizualny styl nauki, dostępne są także rozwiązania w postaci mobilnych aplikacji. Te interaktywne narzędzia oferują krótkie, zwięzłe lekcje, pasjonujące quizy oraz angażujące zadania do rozwiązania. Oczywiście bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Zaleca się, aby korzystać z tych narzędzi w sposób odpowiedzialny: jeśli jest się kierowcą, to można poćwiczyć język na przykład w trakcie postoju.

Czy to wystarczy?

Niestety ta forma przyswajania angielskiego należy do niezwykle biernych. Pozwala lepiej poznawać język jedynie ze słuchu, podczas gdy inne kompetencje – takie jak pisanie, czytanie i przede wszystkim mówienie – zostają zaniedbane. Tymczasem sprawna komunikacja po angielsku wymaga regularnego ćwiczenia w każdej z tych dziedzin. Poza tym nie wszyscy prowadzący pojazd mają podzielną koncentrację. Świeżo upieczeni kierowcy powinni uważać na lekcje, które mogą ich zanadto pochłonąć w trakcie jazdy. Należy też dodać, że taka forma nauki odbywa się bez obecności nauczyciela, co może prowadzić do wytworzenia złych nawyków, których później ciężko się pozbyć. W ten sposób pozostają dwa rozwiązania – zupełnie zrezygnować z nauki w samochodzie albo traktować ją jako dodatek do tradycyjnych zajęć.

Doskonalenie języka angielskiego podczas jazdy

Słuchanie płyt z lektorami pozwala doskonalić umiejętność rozpoznawania dźwięków, akcentów i rytmu języka angielskiego. Równocześnie pozwala to na poprawę wymowy, ponieważ możesz próbować naśladować to, co słyszysz.

W trakcie słuchania płyt z lektorami możesz napotkać wiele nowych słów i konstrukcji gramatycznych. Regularna praktyka daje szansę na stopniowe wchłanianie tych elementów do własnej wiedzy językowej. Nagrania obejmują szeroki zakres tematów, co umożliwia naukę słownictwa i zwrotów przydatnych w codziennych sytuacjach, jak również w specjalistycznych dziedzinach.

Samochód pozwala na wielokrotne odsłuchanie materiałów. Możesz wracać do trudniejszych fragmentów. Powtarzać ćwiczenia i dialogi, a to ma ogromne znaczenie dla utrwalenia wiedzy.

Skuteczny dodatek, ale nie całkowite rozwiązanie

Warto jednak pamiętać, że nauka języka angielskiego w samochodzie za pomocą płyt z lektorami nie zastąpi kompleksowego podejścia do nauki. Ważne jest również czytanie, pisanie, rozmowy z innymi ludźmi oraz nauka gramatyki. Niemniej jednak wykorzystanie tego czasu w samochodzie na naukę języka może znacząco przyspieszyć Twój postęp i przyczynić się do lepszej biegłości językowej.

Jaki kurs wybrać?

Jeśli zdecydujesz się wybrać ten rodzaj nauki, koniecznie sprawdź, w jaki sposób zostały opracowane lekcje. Materiał powinien przede wszystkim zostać podzielony na kilka części. Przerwy pozwalają nie tylko lepiej zrozumieć nagrania, ale również utrzymać koncentrację na odpowiednim poziomie. Do tego lektor powinien czytać i zadawać pytania. Dzięki temu można poprawić swoją zdolność mówienia choć w niewielkim stopniu. Należy jednak pamiętać, że taki monolog nie zastąpi rozmowy z drugą osobą.

Obecnie proces nauki języków obcych przybiera różnorodne formy. Oczywiście wykorzystanie czasu spędzanego w samochodzie do doskonalenia angielskiego niewątpliwie posiada swoje atuty, ale nie brakuje także pewnych ograniczeń. Dla osób aktywnie podróżujących i dążących do efektywnego wykorzystania każdej chwili ta metoda może stanowić interesującą opcję. Ważne jest jednak też to, aby zachować umiar i potraktować tę praktykę jako uzupełnienie bardziej zaawansowanych metod, takich jak regularne lekcje w profesjonalnej szkole językowej.

Kurs w aucie i kurs w szkole językowej

Lekcje w profesjonalnej szkole językowej są dla wielu najbardziej efektywną metodą przyswajania angielskiego. Dlatego warto rozpocząć taki kurs, a naukę w aucie traktować jako inny, ciekawy dodatek, który pomoże poprawić umiejętność rozumienia ze słuchu. O wybór odpowiedniego kursu można dopytać nauczyciela. Zapraszamy zatem do podjęcia współpracy z K&K School of English.

Nauczyciele naszej szkoły mają szeroką wiedzę o różnych programach nauczania, poziomach zaawansowania i indywidualnych potrzebach uczniów. Dzięki temu skutecznie dobierają materiały, idealnie pasujące do każdego ucznia. Gdy tworzysz cele nauki, lektor służy  cennymi wskazówkami, pomagając wybrać kurs zgodny z Twoimi celami i oczekiwaniami.