Matura rozszerzona z języka angielskiego – przy rekrutacji na jakie studiach się liczy?

Matura rozszerzona z języka angielskiego - przy rekrutacji na jakie studiach się liczy?

Wybór przedmiotów do zdawania na maturze nigdy nie jest łatwy. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoje plany zawodowe i to od nich uzależnić ostateczny zestaw przedmiotów zdawanych na egzaminie wieńczącym całą edukację na poziomie szkoły średniej. Na jakie studia można dostać się na podstawie wyniku z matury rozszerzonej z języka angielskiego?

Na studia filologiczne

Matury z języków obcych liczą się przede wszystkim podczas rekrutacji na studia filologiczne. Co istotne, nie musi być to filologia angielska. Zdanie matury z języka angielskiego na rozszerzonym poziomie jest wymogiem na przykład w przypadku filologii języków wschodnich, takich jak chiński, japoński lub koreański, na których tłumaczenie odbywa się najczęściej właśnie z angielskiego i na angielski.

Kierunki humanistyczne

Zdanie matury z angielskiego na wyższym poziomie otwiera również drzwi do studiowania kierunków humanistycznych, w tym na przykład dziennikarstwa i komunikacji, historii lub kulturoznawstwa. Wyniki z tego egzaminu mogą być również brane pod uwagę przy rekrutacji na studia prawnicze, socjologiczne i pedagogiczne.

Kierunki ścisłe

Nieco zaskakujące może być to, że wyniki matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym są brane pod uwagę również przy rekrutacji na studia o nieco bardziej ścisłym charakterze. Dotyczy to na przykład studiów informatycznych i matematycznych, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Podobnie jest w przypadku architektury. Matura z rozszerzonego angielskiego oraz na przykład z biologii lub chemii pozwala także ubiegać się o rozpoczęcie studiów na kierunkach związanych z bioanalityką, biochemią, biotechnologią czy technologią żywności.

Jak przygotować się do matury z rozszerzonego angielskiego?

Żeby uzyskać wysokie wyniki z egzaminu maturalnego, należy przede wszystkim postawić na systematyczne powtórki. Warto ćwiczyć gramatykę, umiejętność rozumienia tekstu ze słuchu, a także przyswajać nowe słówka. Poleca się również częste wykonywania arkuszy maturalnych, jako że pozwala to oswoić się z typem zadań, jakie zawsze pojawiają się na egzaminie dojrzałości.

O przygotowaniach do matury języka obcego warto pomyśleć nieco wcześniej niż w ostatniej klasie szkoły średniej. Dobrym pomysłem może być wybranie się na wakacyjne kursy języka angielskiego – w Krakowie zapraszamy do Kandk.