Jak poradzić sobie z nauką słówek?

nauka angielskich słówek przy pomocy fiszek

Skuteczne przyswajanie słówek wydaje się jednym z kluczowych zadań w nauce języka. To element potrzebny w poznawaniu języków obcych w szkole, potem na studiach, a nawet w domu, gdy uczymy się we własnym zakresie. Jakie metody sprawiają, że uczymy się słówek szybciej, skuteczniej i przyjemniej? Lektorzy ze szkoły językowej K&K School of English dzielą się sprawdzonymi technikami!

Nauka słówek angielskich

Język angielski jest najczęściej nauczanym językiem obcym w Polsce. Z tego względu osoby chcące uczyć się tego języka mogą korzystać z tysięcy zróżnicowanych źródeł. Uczenie się angielskich słówek może odbywać się przy użyciu różnych form komunikacji, czyli na przykład poprzez pisanie, czytanie lub mówienie. Najlepiej jednak połączyć te trzy kompetencje językowe, czyli najpierw przeczytać dane słówko, później je wymówić, a następnie zapisać. Angielskie słówka są dość trudne w wymowie ze względu na wiele wyjątków. Ucząc się jakiegokolwiek nowego słowa, warto sięgnąć do słownika z opcją audio. Internetowe słownik zapewniają nawet dostęp do wymowy z różnymi akcentami – brytyjskim, amerykańskim, a nawet australijskim. Jeżeli obok słówka nie znajduje się ikonka głośnika, która pozwoliłaby na jego odsłuch, można zawsze wpisać je w serwisie YouTube lub poszukać wymowy w Wikipedii.

Ile słówek uczyć się dziennie?

Liczba przyswajanych codziennie słówek to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od naszych możliwości czasowych oraz motywacji do nauki. Specjaliści zalecają, aby codziennie uczyć się około dziesięciu słówek. Jednak znacznie ważniejsze od samej nauki są regularne powtórki. Żeby skutecznie zapamiętać dane słówko, należy przynajmniej kilkukrotnie je powtórzyć w różnych odstępach czasu, dlatego tak dużą popularnością cieszą się fiszki. Warto również uświadomić sobie, że nowe słowa często przyswajamy nieświadomie, na przykład podczas czytania książki, słuchania audycji radiowej lub oglądania telewizji. Im bardziej interesuje nas dany temat, tym bardziej jesteśmy skłonni do tego, aby opanować związane z nim słownictwo.

Sposoby na naukę słówek

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najbardziej efektywnym sposobem na naukę słówek jest korzystanie z fiszek, na których zapisane są nie tylko pojedyncze słówka, ale również przykłady zdań z ich użyciem. Warto również postawić na naukę w kontekście, czyli jeśli chcemy opanować na przykład angielskie słownictwo związane z chorobami, przeczytajmy kilka artykułów o tematyce medycznej lub postawmy na anglojęzyczny medyczny serial bez polskiego lektora.

Sposoby na szybką naukę słówek z angielskiego

Nauka słówek poprzez skojarzenia jest kolejnym sposobem na to, aby skutecznie zapamiętywać nowe informacje. Warto dodać, że im bardziej abstrakcyjne skojarzenie, tym lepiej zapamiętujemy dane słowo.

Na kursie angielskiego w naszej szkole językowej poznasz wiele innych, ciekawych możliwości na poznawanie i utrwalanie angielskiego słownictwa, które będzie przydatne i z pewnością użyjesz go choćby podczas zagranicznych podróży.