Jak poprawić swoją wymowę angielskiego?

Perfekcyjna wymowa to coś, o czym marzy wiele osób uczących się języka angielskiego. Jednak jej nabycie wymaga czasu i wysiłku. Jak skutecznie przyśpieszyć ten proces i szybko poprawić swoją wymowę w języku angielskim?

Praktyka czyni mistrza

Wiele osób mówiąc po angielsku unika stosowania akcentu w obawie przed pomyłką lub przez pewne uczucie sztuczności wypowiedzi. Tymczasem nie ma lepszej metody na poprawę wymowy niż ciągłe ćwiczenia – możliwości jest w tym zakresie wiele. Możemy znaleźć sobie partnera do rozmowy w realnym świecie lub rozmawiać przez internet z obcokrajowcem. Na początku warto zapisać się do szkoły językowej, gdzie zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony nauczyciela. Wybierzmy taką placówkę, która oferuje swoim uczniom intensywnie prowadzone konwersacje.

Poznaj również teorię

Lepiej polegać na wiedzy niż na intuicji. Warto zaznajomić się z angielskimi fonemami i sprawdzać wymowę każdego słowa w słowniku internetowym. Znając poszczególne głoski, bez problemu odczytamy wymowę w alfabecie fonetycznym (MAF).

Otaczaj się angielskim

Jedna z najbardziej efektywnych metod nauki języków obcych to tzw. immersja. Oznacza ona zanurzenie się w danym języku i jego kulturze. Żeby polepszyć swoją wymowę, należy często słuchać języka angielskiego – mogą to być radio, nagrania internetowe, programy telewizyjne oraz filmy. Upewnijmy się jednak, że słuchamy nagrania w poprawnym standardzie wymowy lub takim, którego chcemy się nauczyć. Dobrym pomysłem jest także powtarzanie kwestii za lektorem. Najbardziej zaawansowana wersja tej metody to wyjazd do kraju anglojęzycznego.

Ćwicz to, co sprawia trudność

Pewne dźwięki w języku angielskim są nieco trudniejsze do nauki – chodzi tutaj o te głoski, które nie występują w naszej ojczystej mowie. Żeby móc się z nimi zmierzyć, warto posłuchać native speakerów, a potem powtarzać za nimi. W trakcie ćwiczeń bądźmy uważni i starajmy się świadomie poruszać aparatem mowy. Te ćwiczenia dają szczególnie dobre efekty, jeśli wykonujemy je przed lustrem.

Bądź konsekwentny

Na opanowanie poprawnej wymowy potrzeba czasu i systematycznej pracy. Dlatego lepiej uczyć się niewielkimi porcjami, za to każdego dnia niż tzw. „zrywami”. Jeśli brakuje nam motywacji do podjęcia systematycznej pracy, to dobrym rozwiązaniem może być kurs językowy. Wówczas jesteśmy niejako zobligowani do nauki, co pozwala nam wyrobić sobie odpowiedni system pracy. Taka nauka przynosi również więcej frajdy, bo odbywa się w większym gronie.