Jak poprawić swoją wymowę angielskiego?

regularne ćwiczenia angielskiej wymowy

Perfekcyjna wymowa to coś, o czym marzy wiele osób uczących się języka angielskiego. Jednak jej nabycie wymaga czasu i wysiłku. Jak skutecznie przyśpieszyć ten proces i szybko poprawić swoją wymowę w języku angielskim? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na poprawę umiejętności konwersacji w języku angielskim

Praktyka czyni mistrza

Wiele osób, mówiąc po angielsku, unika stosowania akcentu w obawie przed pomyłką lub przez pewne uczucie sztuczności wypowiedzi. Tymczasem nie ma lepszej metody na poprawę wymowy niż ciągłe ćwiczenia – możliwości jest w tym zakresie wiele. Możemy znaleźć sobie na przykład partnera do rozmowy w realnym świecie lub rozmawiać przez Internet z obcokrajowcem. Na początku warto zapisać się do szkoły językowej, gdzie zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony nauczyciela. Wybierzmy taką placówkę, która oferuje swoim uczniom intensywnie prowadzone konwersacje w języku angielskim.

Alfabet fonetyczny – poznaj również teorię

Lepiej polegać na wiedzy, niż na intuicji. Warto zaznajomić się z angielskimi fonemami i sprawdzać wymowę każdego słowa w słowniku internetowym. Znając poszczególne głoski, bez problemu odczytamy wymowę w alfabecie fonetycznym (MAF). Umiejętność rozszyfrowania tych dziwnych znaczków, które towarzyszą każdej pozycji w słowniku, pozwoli uczyć się wymowy słówek bez konieczności wspomagania się nagraniami. Znajomość alfabetu fonetycznego jest z resztą przydatna w nauce każdego języka. Posługiwanie się alfabetem fonetycznym stanowi prawdziwy must have w szczególności dla osób, które aspirują do bycia poliglotami.

Otaczaj się angielskim

Jedna z najbardziej efektywnych metod nauki języków obcych to tzw. immersja. Oznacza ona zanurzenie się w danym języku i jego kulturze. Żeby polepszyć swoją wymowę, należy często słuchać języka angielskiego – może to być radio, nagrania internetowe, programy telewizyjne oraz filmy. Upewnijmy się jednak, że słuchamy nagrania w poprawnym standardzie wymowy lub takim, którego chcemy się nauczyć. Dobrym pomysłem jest także powtarzanie kwestii za lektorem. Najbardziej zaawansowana wersja tej metody to wyjazd do kraju anglojęzycznego.

Ćwicz to, co sprawia trudność

Pewne dźwięki w języku angielskim są nieco trudniejsze do nauki – chodzi tutaj o te głoski, które nie występują w naszej ojczystej mowie. Żeby móc się z nimi zmierzyć, warto posłuchać native speakerów, a potem powtarzać za nimi. W trakcie ćwiczeń bądźmy uważni i starajmy się świadomie poruszać aparatem mowy. Te ćwiczenia dają szczególnie dobre efekty, jeśli wykonujemy je przed lustrem.

Bądź konsekwentny

Na opanowanie poprawnej wymowy potrzeba czasu i systematycznej pracy. Dlatego lepiej uczyć się niewielkimi partiami, za to każdego dnia, niż tzw. „zrywami”. Jeśli brakuje nam motywacji do podjęcia systematycznej pracy, to dobrym rozwiązaniem może być kurs językowy. Wówczas jesteśmy niejako zobligowani do nauki, co pozwala nam wyrobić sobie odpowiedni system pracy. Taka nauka przynosi również więcej frajdy, bo odbywa się w większym gronie.

jak poprawić wymowę w języku angielskim

Ćwicz artykulację

W celu dobrego opanowania angielskiej wymowy warto ćwiczyć sposób, w jaki wymawia się poszczególne dźwięki. W tym celu pomocna będzie językowa gimnastyka, podczas której angażuje się różne części aparatu mowy. Ćwiczenia artykulacyjne polegają głównie na wymawianiu trudnych dźwięków, robieniu różnych min i ruszaniu ustami w taki sposób, aby nauczyć się prawidłowego wymawiania obcych fonemów.

Słuchaj i naśladuj w wybranym akcencie

Słuchaj rodowitych użytkowników języka angielskiego i staraj się naśladować ich wymowę. Możesz to robić podczas oglądania filmów i seriali albo przy słuchaniu podcastów. Warto na początku wybrać również swój ulubiony akcent – brytyjski, amerykański, a może australijski? – i to w nim szlifować swoją umiejętność wymowy. Posługując się językiem angielskim, dobrze jest być konsekwentnym w stosowaniu konkretnego akcentu. To pokazuje naszym rozmówcom, że świadomie używamy tego zakresu wiedzy.

Wykonuj ćwiczenia regularnie i twórz nagrania

Ćwicz swoją wymowę regularnie, najlepiej codziennie przez co najmniej kilkanaście minut. W celu ocenienia postępów, codziennie się nagrywaj. To też dobry sposób na weryfikację, czy poszczególne słowa są dobrze wymawiane. Takie archiwum nagrań może być dla Ciebie swego rodzaju dziennikiem progresu nauki wymowy i gdy po pewnym czasie porównasz ostatnie zapisane pliki z początkowymi… różnica może Cię mile zaskoczyć!

Bądź cierpliwy

Poprawa wymowy w języku angielskim wymaga czasu i wysiłku. Należy pozostać cierpliwym i nie zrażać się, nawet jeśli rozwój umiejętności przestał być odczuwalny. Często jest to bowiem jedynie chwilowy moment tzw. plateau, czyli przejściowa faza, podczas której uczniowi wydaje się, że przestał on robić jakiekolwiek postępy. Problem dotyka najczęściej osób będących już na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zazwyczaj sięgnięcie po bardziej urozmaicone materiały.

Używaj zasobów online…

W Internecie znajduje się wiele zasobów do nauki wymowy w języku angielskim, w tym między innymi strony internetowe, filmy instruktażowe lub gry czy aplikacje. Często są one całkowicie bezpłatne.

…ale korzystaj również z pomocy nauczyciela

Wymowa w języku angielskim nie należy do najłatwiejszych i często jest ona nieintuicyjna. Wsparcie nauczyciela w opanowaniu tej umiejętności jest często bezcenne. Poza tym pozwala uniknąć uczenia się nieprawidłowej wymowy lub akcentu, których później trudno jest się pozbyć.

Doświadczeni lektorzy w szkole językowej K&K School of English w Krakowie chętnie wprowadzą Cię w tajniki wymowy poprawnej angielszczyzny. Przyjdź na nasze zajęcia i otwórz się na płynne i poprawne rozmawianie po angielsku!