Indywidualnie czy w grupie – który trening języka jest lepszy?

Nauka języka wymaga od nas systematyczności i dobrego zaplanowania. Musimy również zdecydować, który ze sposobów nauki jest w naszym przypadku bardziej efektywny – indywidualny lub grupowy. Czym różni się spotkanie z nauczycielem w cztery oczy od zajęć z kilkoma innymi uczniami? Wszystko zależy od preferencji i osobowości kursanta.

Krótka charakterystyka

Podczas zajęć indywidualnych nauczyciel w całości skupia się na jednej osobie. Tempo, jak i tematyka zajęć, są w pełni dopasowane do ucznia. Z kolei na zajęciach grupowych studenci komunikują się ze sobą, co polepsza ich umiejętność prowadzenia konwersacji. Szybkość przyswajania materiału zależy od ogólnego poziomu grupy.

Dlaczego osobowość jest ważna?

Odpowiedni sposób uczenia się sprawia, że przyswajanie obcego języka jest bardziej efektywne. Widząc coraz lepsze rezultaty, jesteśmy zmotywowani do poznawania nowych słówek, zasad gramatycznych i fonetycznych. Osobowość ucznia ma ogromny wpływ na sposób nauki, jaki w jego przypadku będzie dawał najlepsze efekty. Ekstrawertycy potrzebują bodźców z zewnątrz. Szybciej nauczą się języka na zajęciach grupowych, podczas których mogą wypowiadać się i wchodzić w interakcje z innymi uczniami. Zajęcia indywidualne są dla nich nużące. Natomiast introwertycy, którzy czerpią siłę ze swojego wnętrza, mogą odczuwać onieśmielenie podczas przemówień na forum. Trening językowy w domowym zaciszu i w towarzystwie nauczyciela to dla nich o wiele lepsza alternatywa.

Cechy charakteru – organizacja

Języka nie można nauczyć się „z doskoku”. Potrzebna jest rzetelna, systematyczna praca. Wybór rodzaju zajęć zależy od naszej samodyscypliny. Osoba, która nie potrafi samodzielnie zmotywować się do nauki, ciągle przekłada ją na później lub nie wie, jaką drogę obrać, powinna zdecydować się na trening językowy w grupie. Ściśle ustalony harmonogram, wyznaczone tematy i zadania pozwolą wówczas skupić się na samej nauce, a nie na pobocznych zadaniach. Natomiast mistrzowie zarządzania czasem oraz urodzeni stratedzy, którzy chcą dowolnie wybierać terminy zajęć, mogą z powodzeniem uczęszczać na zajęcia indywidualne.

Cel nauki

To równie istotny aspekt podczas wybierania pomiędzy treningiem indywidualny a grupowym. Ten pierwszy jest idealny dla osób, które posiadają bardzo ściśle określony cel nauki albo chcą poznać język w pewnym konkretnym aspekcie. Natomiast zajęcia grupowe, przeznaczone dla różnych osób, są bardziej ogólne – uczestnicy w dość równym stopniu ćwiczą znajomość gramatyki, słownictwa czy mówienia w danym języku.

Oferta naszej szkoły łączy w sobie możliwość nauki w grupie z indywidualnymi konsultacjami w ramach dyżurów lektorów. Sprawdź, co jeszcze otrzymasz podczas kursu: https://www.kandk.edu.pl/angielski-oferta/.