Najciekawsze stereotypy o Anglikach

Każdy naród posiada pewne swoje stereotypy. Polacy i Rosjanie są znani z gościnności i słabości do mocnych trunków, Amerykanie – z wiecznego optymizmu, Niemcy są uważani za niezwykle uporządkowanych, a Hiszpanie i Włosi za temperamentnych i gadatliwych. Jakie stereotypy krążą na temat Anglików?

Czy każdy Brytyjczyk pije herbatę?

Wszyscy mieszkańcy wysp uwielbiają herbatę – to chyba najpopularniejsze przekonanie o Anglikach. I rzeczywiście, wiele cenionych mieszanek herbat zostało opracowanych właśnie przez Brytyjczyków. Jednak nie wszyscy z nich – zwłaszcza jeśli chodzi o młodsze pokolenia – zasiadają do podwieczorka złożonego z filiżanki herbaty i kruchego ciasteczka. Statystycznie już Irlandczycy piją więcej herbaty.

Wszyscy są tacy uprzejmi…

Kolejnym stereotypem na temat Brytyjczyków jest ich uprzejmość. Początek rozmowy z Anglikiem zawsze zaczyna się standardowym pytaniem ‘Jak leci?’. Kasjerzy, którzy witają gości z uśmiechem, uprzejmi kontrolerzy biletów, a nawet mili urzędnicy są w Wielkiej Brytanii normą, a nie wyjątkiem.

…i mówią z angielskim akcentem

Ten stereotyp jest całkowicie fałszywy, jako że w języku angielskim istnieje wiele zróżnicowanych dialektów. Natomiast akcent uważany za najbardziej poprawny – czyli Received Pronunciation – jest w zasadzie akcentem wyuczonym. Posługują się nim tylko politycy oraz inne ważne osoby w trakcie przemówień publicznych. Mówienie z brytyjskim, w pełni poprawnym akcentem w gronie znajomych lub nawet w sklepie jest uznawane za mocno przesadzone.

Niewiele wiedzą o gotowaniu

Angielska kuchnia jest niesmaczna, Brytyjczycy rzadko gotują i zbyt często odwiedzają fast food – to kolejne stereotypy na temat Anglików. W Wielkiej Brytanii gotowanie w domu nie jest tak częste jak w Polsce. Zdecydowanie częściej jada się w restauracjach, barach szybkiej obsługi lub też podgrzewa gotowe potrawy w mikrofalówce. Za to programy o gotowaniu cieszą się w Anglii sporą popularnością, a tradycyjne przepisy mają w sobie wiele smaku.

Bezwarunkowa miłość do Królowej

Jeszcze jednym stereotypem na temat Brytyjczyków jest ten dotyczący ich absolutnej miłości do rodziny królewskiej. Nie wszyscy pałają oczywiście gorącym uczuciem do Elżbiety II, ale dla wielu królowa pozostaje symbolem stabilności, co jest bardzo przydatne w czasach kryzysu. Dużą sympatią cieszy się młode pokolenie, czyli książę William i książę Harry. Poza tym rodzina królewska to także skuteczny wabik na turystów – wystarczy zobaczyć, ilu turystów corocznie odwiedza Pałac Buckingham.