Czytanie książek po angielsku – dobry sposób na naukę języka?

Jedną z najbardziej efektywnych metod nauki języków obcych jest tzw. immersja. Polega ona na jak najczęstszym kontakcie z językiem, którego chce się nauczyć. Najlepsze efekty przynosi w formie wyjazdu do obcego kraju, gdzie jesteśmy niejako zmuszeni do posługiwania się obcą mową. Tę metodę można jednak stosować również w domu poprzez oglądanie anglojęzycznych filmów i seriali lub czytanie książek po angielsku.

Dlaczego warto?

Czytanie zarówno największych dzieł angielskiej literatury, jak i prostych książek stworzonych specjalnie dla osób uczących się obcego języka, pozwala skutecznie poszerzyć słownictwo. To także wspaniała dawka motywacji do rozwijania swoich kompetencji językowych. Lektura po angielsku to poznawanie słówek i zasad gramatyki w praktyce. Osoby lubiące czytać będą po prostu czerpały przyjemność z takiej formy nauki.

Jak zacząć czytać książki po angielsku?

Osoby początkujące czy średniozaawansowane nie powinny zaczynać od twórczości Szekspira, Jane Austin, Virginii Woolf czy Dickensa. W księgarniach językowych znajduje się wiele książek dostosowanych do danego poziomu językowego – od A2 do C1. Najlepiej czytać o tym, co rzeczywiście nas interesuje. Oprócz książek można śmiało sięgać po czasopisma lub poszukać w internecie stron czy blogów prowadzonych po angielsku. Warto mieć pod ręką słownik, lecz należy sprawdzać tylko te słówka, które są niezbędne do zrozumienia treści. Znajomość innych wyrazów znacznie lepiej zgadywać, posiłkując się kontekstem. Częste korzystanie ze słownika wybija bowiem z rytmu. Osoby, które chcą jednak na bieżąco poznawać wszystkie słowa, powinny zapisywać je na kartce, najlepiej w formie całych zdań, a potem powtarzać przez co najmniej kilka dni. Dobrym rozwiązaniem są książki z mini-słownikami, które do tego zawierają ćwiczenia na słownictwo. Do wyboru są także czytniki e-booków wyposażone już w słowniki.

Najważniejsze zasady

Czytanie książek po angielsku daje efekt tylko wtedy, gdy jest praktykowane regularnie. Warto codziennie poświęcić choć kwadrans na przeczytanie kilku stron. W ten sposób jedną książkę można ukończyć nawet w miesiąc. Jeszcze lepszym pomysłem jest zaczynanie każdej sesji od powtórzenia ostatnio poznanych słówek. Można także wykorzystać je do zrobienia fiszek językowych. Z czytaniem książek, zwłaszcza tych w obcym języku, nie powinno się spieszyć. Tylko dobre poznanie treści i zrozumienie jej sensu pozwala odwzorować w wyobraźni świat, bohaterów i wydarzenia przedstawione przez autora.