Dlaczego warto mieć CV w języku angielskim?

Znajomość języków sprawia, że praca w zawodzie jest możliwa poza granicami kraju. Pośród wielu obcych mów to właśnie angielski jest najbardziej uniwersalny. To język biznesu, przemysłu, nauki i nowoczesnych technologii. Jest obecny na każdym kontynencie. Łączy zarówno specjalistów, jak i zwykłych pracowników na całym świecie.

CV po angielsku – dwa główne powody

Pierwszym, najbardziej oczywistym powodem do posiadania życiorysu również po angielsku, jest znalezienie pracy za granicą. Dysponowanie dokumentami w tak powszechnie znanym języku sprawia, że wybór nie ogranicza się jedynie do anglojęzycznych krajów. Z dobrej znajomości angielskiego znani są wszak mieszkańcy Skandynawii, Holandii, Luksemburgu, Austrii, Belgii, Szwajcarii i Niemiec. Jednocześnie to jedne z kierunków, jakie są najczęściej obierane przez osoby wyjeżdżające za granicę w celach zarobkowych. Druga przyczyna, dla której warto mieć CV w języku angielskim, to możliwość znalezienia dobrej pracy w… Polsce. Dzięki temu, że nasz kraj stanowi atrakcyjne miejsce do outsourcingu, zagraniczne firmy otwierają tu coraz więcej oddziałów. Najczęściej są to różnego rodzaju korporacje, gdzie wymagana jest dobra znajomość angielskiego, potwierdzona poprawnie napisanym życiorysem po angielsku i rozmową kwalifikacyjną w tym języku.

Jak stworzyć angielskie CV?

Istnieje kilka podstawowych zasad pisania angielskiego CV. Najważniejszą z nich jest poprawność językowa. Jeśli nie jesteśmy osobami dwujęzycznymi, to napisany życiorys warto oddać do sprawdzenia specjaliście. Błędy ortograficzne czy interpunkcyjne mogą spowodować wykreślenie z listy potencjalnych pracowników. Życiorys, kierowany do angielskiego pracodawcy, powinien również być zgodny z ogólnymi zasadami panującymi na Wyspach. Jedną z najważniejszych jest ta, aby nie umieszczać w dokumencie swojego zdjęcia czy daty urodzenia. Takie są wymogi przepisów przeciw dyskryminacji, które obowiązują w Wielkiej Brytanii. Zwyczajem jest także załączanie listu motywacyjnego do CV. Życiorys powinien być jak najkrótszy i dostosowany do wymagań na dane stanowisko. Warto uwypuklić w nim te informacje, które są najważniejsze z punktu widzenia danego pracodawcy.

Co musi znaleźć się koniecznie?

Życiorys zawodowy w języku angielskim powinien posiadać podobne sekcje, co ten po polsku. Należy umieścić w nim swoje dane osobowe, informacje na temat wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Do tego warto krótko opisać swoje najważniejsze umiejętności. Wysoko ocenianym przez pracodawców dodatkiem są referencje.