Czy można nauczyć się języka, grając w gry komputerowe?

Istnieje wiele metod nauki języków obcych, a jedną z najbardziej skutecznych jest tzw. immersja językowa. Oznacza ona otoczenie się danym językiem tak bardzo, jak tylko jest to możliwe – poprzez oglądanie zagranicznych filmów i seriali, czytanie obcojęzycznych książek czy właśnie granie w gry w obcym języku. Czy ta ostatnia metoda jest jednak skuteczna? Poniżej przedstawiamy jej zalety i wady.

Nauka połączona z przyjemnością

Uczenie się języka ze źródeł, które są faktycznie interesujące, staje się rozrywką, a nie obowiązkiem. Nic dziwnego zatem, że uczniowie poświęcają takim lekcjom więcej czasu i uwagi. To świetna metoda na to, aby zaprzyjaźnić się z danym językiem bez wertowania słownika czy wkuwania zasad gramatycznych. Udowodniono, że jeśli dana osoba angażuje się emocjonalnie w materiał, który chce przyswoić, to znacznie lepiej go zapamiętuje. Rozgrywki wieloosobowe pozwalają zawrzeć znajomości z osobami zza granicy. To także dobry sposób na ćwiczenie języka, zwłaszcza w jego potocznej odmianie. Nieistotny jest przy tym sposób porozumiewania się graczy – czat lub zwykła rozmowa ze słuchawkami na uszach. Ważne, że ćwiczona jest interakcja językowa i to nie w hipotetycznych sytuacjach, poprzez odgrywanie scenek, ale w czystej praktyce.

Determinacja do nauki

Nietrudno przewidzieć, że grając w swoją ulubioną grę, jest się bardzo zmotywowanym do poznania całej fabuły. Poszczególne rozgrywki pozwalają ćwiczyć język na różne sposoby – scenki, rozmowy sterowane, różnego rodzaju zadania i misje, jakie trzeba wypełnić. Wiele słówek lub całych zwrotów powtarza się, dzięki czemu gracz lepiej je zapamiętuje. Warto również powiedzieć co nieco o samym słownictwie, na który składają się wyrażenia slangowe, idiomy i wiele innych ciekawych fraz, jakie niekoniecznie pojawiają się na kursach językowych.

Wady nauki poprzez grę

Poznawanie języka poprzez granie na komputerze lub konsoli nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Czasami daje tylko złudne wrażenie nauki. Przyswajanie obcej mowy wymaga systematycznej pracy pod okiem nauczyciela. Żadna gra nie jest w stanie tego zapewnić. W dodatku gracz nie może liczyć na to, aby ktoś inny go poprawiał. Zachodzi wówczas ryzyko tego, że pewne błędy gramatyczne lub niepoprawna wymowa zakorzenią się w jego umyśle i będzie trudno je potem wyeliminować. Najlepszym sposobem nauki języka pozostaje branie udziału w lekcjach lub kursach prowadzonych przez doświadczonych lektorów czy native speakerów. Zapraszamy zatem do zapoznania z ofertą naszej szkoły językowej: https://www.kandk.edu.pl/angielski-oferta/.