Filologia angielska – czy warto ją studiować?

Filologia angielska – czy warto ją studiować?
Filologia angielska – czy warto ją studiować?

Filologia angielska to jeden z najczęściej wybieranych kierunków językowych. Z powodu jej popularności wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest sens studiować język Szekspira jako główny przedmiot zajęć. Przedstawiamy argumenty za i przeciw.

Dlaczego warto studiować filologię angielską?

Znajomość angielskiego przydaje się w niemal każdej dziedzinie życia. Jest on wymagany na wielu stanowiskach, a do tego jako międzynarodowa mowa umożliwia porozumiewanie się z ludźmi z całego świata. Umożliwia również czytanie zagranicznej literatury, czasopism oraz oglądanie anglojęzycznych programów. Dobra znajomość angielskiego pozwala na pracę w wielu krajach, choćby jako nauczyciel tego języka. Intratnym zawodem jest także praca tłumacza, zwłaszcza jeśli skończyło się już jeden kierunek i dzięki temu ma się już jakąś specjalizację. Dobrym pomysłem jest również wybór filologii angielskiej w połączeniu z innym językiem. Dzięki temu ma się zawsze więcej opcji. Warto również zauważyć, że choć angielski jest najczęściej nauczanym językiem obcym, to niewiele jest osób, które władają w nim w sposób perfekcyjny.

Argumenty przeciwko studiowaniu filologii angielskiej

Wybór kierunku językowego nie jest polecany osobom, które chcą nauczyć się języka w sposób jak najbardziej praktyczny. Harmonogram zajęć na tego typu studiach obejmuje bowiem wiele przedmiotów, które nie są związane bezpośrednio z językiem. Dotyczy to na przykład wykładów z dziedziny kulturoznawstwa, językoznawstwa czy historii danego kraju. Studia filologiczne są zdecydowanie częściej polecane tym, którzy widzą siebie w zawodzie tłumacza lub nauczyciela. Wybierając ten kierunek, należy również wziąć pod uwagę to, że w ten sposób nie pozyskuje się żadnych twardych umiejętności. Dlatego naukę angielskiego na studiach warto połączyć ze studiowaniem innego kierunku.

Co zatem zrobić?

Jeśli chce dobrze nauczyć się języka, to właściwym rozwiązaniem jest wybór kursu języka angielskiego (np. w Krakowie) organizowanego przez doświadczoną szkołę językową. W ofercie tego typu placówek znajdują się kursy przeznaczone dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Taka nauka jest polecana również tym, którzy chcą przełamać strach w mówieniu po angielsku. Plusem jest także możliwość brania udziału w zajęciach o określonej tematyce, takich jak na przykład kurs angielskiego biznesowego lub medycznego.