Studia językowe z nauką od podstaw – czy to możliwe?

Studia językowe z nauką od podstaw – czy to możliwe?
Studia językowe z nauką od podstaw – czy to możliwe?

Filologia wydaje się kierunkiem dla prawdziwych pasjonatów danego języka i kultury. Mogłoby się zatem wydawać, że podstawowa znajomość obcej mowy jest wymagana już od pierwszego dnia. Tymczasem na uniwersytetach otwiera się wiele fakultetów, na których nauka języka jest prowadzona od podstaw.

Dwa języki jednocześnie

Studia językowe z opcją nauki języka od poziomu A1 to przede wszystkim te kierunki, na których studenci poznają dwa języki jednocześnie. Bardzo często tym podstawowym językiem jest angielski, a drugi traktowany jest niczym dodatek. Wszystko zależy jednak od indywidualnego toku nauczania na danej uczelni.

Języki rzadkie

Możliwość nauki języka od podstaw jest oferowana w szczególności w przypadku rzadkich języków, których trudno jest się nauczyć od podstaw samemu. Dotyczy to przede wszystkim niezwykle popularnych ostatnio języków wschodnich, takich jak chiński, japoński czy koreański, które są nauczane wespół z angielskim. Coraz chętniej wybierane są także filologia języków skandynawskich, na których językiem uzupełniającym jest język germański: angielski lub niemiecki.

Czy warto iść na studia filologiczne?

Wybór tego kierunku studiów zależy w dużej mierze od tego, dlaczego chcemy znać dany język. Do studiowania filologii zachęcane są przede wszystkim osoby marzące o karierze tłumaczy, a także myślące nad przeprowadzką do obcego kraju. Niektórzy mogą z kolei żywo interesować się kulturą danego kraju, a także jego mieszkańcami. Należy jednak pamiętać o tym, że oprócz przedmiotów związanych z danym językiem, studenci muszą uczęszczać również na wiele zajęć, które nie dotyczą danej mowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykłady z dziedziny językoznawstwa, kulturoznawstwa czy zajęcia przygotowujące do wykonywania zawodu tłumacza. Dlatego przed zapisaniem się na dany kierunek filologiczny należy zapoznać się z sylabusem, aby sprawdzić, czy plan lekcji odpowiada naszym oczekiwaniom. Warto również sprawdzić uniwersytet pod względem tego, jakie miejsce zajmuje on w rankingu uczelni, a także jak wysoko oceniany jest prowadzony przez niego kierunek. W Polsce za jedne z najlepszych szkół wyższych w zakresie studiów filologicznych uważa się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Uniwersytet Warszawski. Alternatywą dla studiów jest kurs językowy całoroczny lub wakacyjny kurs języka angielskiego (np. w Krakowie). Zmiana miast może skutecznie pomóc w przyswajaniu nowej wiedzy.