Czy pracownicy branży turystycznej muszą znać języki obce?

Czy pracownicy branży turystycznej muszą znać języki obce?
Czy pracownicy branży turystycznej muszą znać języki obce?

Istnieją pewne zawody, w których znajomość języków obcych jest nie tyle plusem, ile koniecznością. Często dotyczy to pracowników rozmaitych korporacji, którzy pracują w międzynarodowym środowisku. Czy ten sam wymóg obejmuje również pracowników branży turystycznej?

Język obcy w branży turystycznej – kiedy obowiązkowy?

Znajomość języka obcego w branży turystycznej jest konieczna, jeśli w ramach danej pracy wykonuje się czynności związane z bezpośrednim kontaktem z klientem. Chodzi tutaj na przykład o personel pracujący na recepcji, a także pilotów wycieczek. Opiekunowie uczestników danego wjazdu również muszą znać przynajmniej język angielski. Umiejętność posługiwania się nim jest także wymagana w branży gastronomicznej, która jest ściśle powiązana z turystyką (jeśli tylko w zakres obowiązków wchodzi przyjmowanie zamówień). Warto również wspomnieć o osobach, które na terenie hoteli pełnią funkcję animatorów czasu wolnego, czyli organizują rozmaite dodatkowe zajęcia dla wczasowiczów.

Kiedy znajomość języka obcego nie jest taka ważna?

Umiejętność posługiwania się obcym językiem nie jest zazwyczaj koniecznym wymogiem do spełnienia w przypadku prac fizycznych, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem. Dotyczy to na przykład sprzątania pokoi, dowożenia bagaży albo pracy w kuchni. Warto jednak pamiętać o tym, że ta zdolność jest znacznym plusem w oczach każdego pracodawcy. Dzięki temu można liczyć nie tylko lepszą posadę, ale również na wyższe wynagrodzenie.

Jak szybko nauczyć się języka?

Jeśli mamy w planach wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy w branży turystycznej, warto wcześniej zdecydować się na inwestycję, jaką jest zapisanie się na ekspresowy kurs językowy. Intensywny kurs języka angielskiego w Krakowie organizuje między innymi KandK. W ramach tej formy nauki organizowane są zajęcia, które już w kilka tygodni pozwalają opanować obcy język na poziomie co najmniej komunikatywnym. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie oczywiście język angielski. Pobyt za granicą pozwoli dodatkowo podszkolić umiejętności zdobyte na kursie.