Angielski w Australii

Językiem angielskim porozumiewają się nie tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Również w Australii mówi się po angielsku. Jak wygląda język angielski na terenie tego kontynentu? Skąd się tam wziął? Czy ma jakieś odmiany?

Język angielski, którym mówią Australijczycy jest dość specyficzny. Jego rdzeń stanowi klasyczny brytyjski. Jednocześnie każdy, kto chociaż trochę zna angielski błyskawicznie zauważy amerykańskie naleciałości, które zdają się być coraz wyraźniejsze. Do tego dochodzą rozmaite słowa sięgające swoimi korzeniami do języka, jakim posługiwali się Aborygeni. W efekcie australijska odmiana języka angielskiego stanowi swoistą mieszankę, której opanowanie naprawdę nie jest łatwe.

Do słów pochodzących z języka Aborygenów, które dzisiaj są powszechnie znane zalicza się między innymi:

  • kangaroo
  • boomerang

Naleciałości amerykańskie pojawiły się wraz z napływem Amerykanów w połowie XIX wieku. Przyciągała ich tutaj gorączka złota.

Cechą charakterystyczną australijskiej odmiany języka angielskiego są zdrobnienia. Australijczycy chętnie sięgają również po rozmaite skróty. I tak samych siebie określają jako Aussie. Typowy dla Australijczyków jest również brak regionów jeśli chodzi o akcent. Tak naprawdę wszyscy mówią w Australii tak samo niezależnie od tego, z którego rejonu kontynentu pochodzą.