Język hiszpański w Europie

Przyjmuje się, że w Europie mówi się ponad dwustoma różnymi językami. Język hiszpański jest z pewnością jednym z najpopularniejszych.

Język hiszpański zalicza się do języków romańskich indoeuropejskich. Zasady, które w hiszpańskim obowiązują dzisiaj pochodzą z języka kastylijskiego używanego w okresie średniowiecza. Ciekawostką jest fakt, że obecnie nadal język hiszpański bardzo często określa się jako kastylijski.

Na terenie kontynentu europejskiego po hiszpańsku mówi się tak naprawdę wyłącznie w Hiszpanii. Nie oznacza to jednak, że jest to język nierozpowszechniony na Starym Kontynencie. Obecnie w języku hiszpańskim można porozumieć się niemalże w całej Europie. Uczą się do chętnie zwłaszcza Francuzi, Włosi, Szwedzi, Norwegowie czy Anglicy. Coraz bardziej język Hiszpanów doceniają również Polacy, którzy wiedzą, że dzisiaj sam język angielski to za mało, aby być konkurencyjnym na rynku pracy.

Co ciekawe, na przykład dla Europolu to język hiszpański jest językiem urzędowym. Również wiele organizacji międzynarodowych sięga właśnie po hiszpański, szczególnie firm rozszerzających swoją działalność na obydwie Ameryki. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że hiszpański jest językiem urzędowym w krajach Ameryki Środkowej czy większości państw Ameryki Południowej, ale również dlatego, że tylko w USA hiszpańskim już teraz posługuje się prawie 50 mln osób.

Bez wątpienia popularność języka hiszpańskiego nieustannie rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na jego naukę.