Lokalne warunki meteorologiczne jako dobro kultury – kilka słów o angielskiej pogodzie

Pogoda w Anglii to przede wszystkim chmury, deszcz i… częsty temat rozmów. O aurze na zewnątrz rozmawiają wszyscy i wszędzie, a typowy angielski sarkastyczny humor podobno ma swoje korzenie właśnie w ponurej pogodzie na wyspach. Jednak czy to rzeczywiście prawda? Okazuje się, że niekoniecznie.

Jaka pogoda naprawdę panuje w Wielkiej Brytanii?

Pogoda w Wielkiej Brytanii różni się od tej w Polsce. Różnica nie jest jednak diametralna. Wyspy Brytyjskie znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego wybitnie morskiego. Oznacza to, że różnice w temperaturze nie są duże – i rzeczywiście, choć lato w Wielkiej Brytanii nie jest aż tak ciepłe, to zima jest za to łagodna. Oczywiście zdarzają się również upalne lata i wyjątkowo mroźne zimy, jednak zdecydowanie są one odstępstwem od normy, a nie regułą. Kolejny wyznacznik tego klimatu to także duża ilość opadów – ale o tym, że na wyspach pada dość często, wie chyba każdy. Poza tym prawdą jest, że angielska pogoda należy do wyjątkowo kapryśnych. Czasami w ciągu jednego dnia możemy doświadczyć wszystkich czterech pór roku. Wielka Brytania słynie z bardzo zmiennej pogody, której przyczyny możemy wypatrywać w zderzeniu dwóch różnych mas powietrza – arktycznego i tropikalnego. Będąc w Anglii, musimy być przygotowani na to, że słoneczny poranek zamieni się w burzowy wieczór albo że prognoza pogody zupełnie się nie sprawdzi.

Dlaczego Anglicy tyle rozmawiają o pogodzie?

Możemy zastanawiać się, dlaczego nieciekawa angielska pogoda jest tak częstym tematem rozmów. Ma to po części związek ze sposobem bycia Anglików. Wielu z nich jest dość zdystansowanych w stosunku do nieznanych im osób. Rozmowa o pogodzie jest więc niejako rytuałem, który zbliża do siebie dwójkę nieznajomych. W końcu pogoda jest tematem na tyle neutralnym, że ciężko o jakiekolwiek spory już na początku znajomości. W języku angielskim funkcjonuje wiele wypowiedzi mających funkcję fatyczną, czyli służącą podtrzymaniu konwersacji. Dzięki temu można uniknąć niezręcznej ciszy w trakcie rozmowy – a jak wiadomo, Brytyjczycy to mistrzowie w prowadzeniu grzecznych i dyplomatycznych rozmów. Jeżeli więc zależy nam na sympatii ze strony Brytyjczyka, to możemy śmiało zagadnąć go na tematy meteorologiczne.

Jak widać, pogoda w Anglii to nie tylko ciągły deszcz. Często bywa szaro i ponuro, ale można doświadczyć również wyższej temperatury i słońca, ponieważ klimat w Wielkiej Brytanii jest dość umiarkowany, całkiem podobnie jak w Polsce. Tak jak powszechne plotki o pogodzie nie są do końca prawdziwe, tak Anglicy nie rozmawiają tylko i wyłącznie o pogodzie.