Język angielski – nowe esperanto

Współczesny człowiek ma cały świat w zasięgu ręki. W ciągu kilku sekund można skontaktować się niemal każdą osobą, a już w kilka godzin, przenieść się fizycznie na drugi kraniec Ziemi. Przepustką do tak globalnego świata jest jednak znajomość języka angielskiego.

Angielski jako język międzynarodowy

Fenomen angielskiego polega na tym, że stał się najpopularniejszym systemem komunikacji, choć istnieją języki, którymi posługuje się więcej osób. Sytuacja ukształtowała się w czasach wielkiej kolonizacji. Ekspansja angielskiej kultury szła w parze z nauką języka w najdalszych zakątkach świata. W kolejnych latach Wielka Brytania i Stany Zjednoczone stały się światowymi potęgami w dziedzinie polityki, nauki, finansów, handlu i nowych technologii, dyktując pozostałym krajom sposób porozumiewania się. Specjaliści działający w powyższych branżach przyswajali sobie język angielski, a szkoła językowa stała się integralnym etapem edukacji dla ludzi na całym świecie.

Język angielski w Polsce

Znajomość języka angielskiego staje się powszechna wśród młodego pokolenia Polaków. Język ten jest obecny w systemie edukacji od wczesnych klas szkoły podstawowej, choć efekty nauki często pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie w kwestii praktycznego wykorzystania wiedzy. Dlatego wakacyjne kursy języka angielskiego od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, pozwalając nadrobić zaległości, usystematyzować wiedzę i umożliwiając konwersacje z native speakerami. Przed egzaminem lub zagranicznym wyjazdem Polacy chętnie też decydują się na intensywny kurs języka angielskiego, aby szybko podnieść swoje umiejętności językowe, a co za tym idzie poczuć się pewniej w sytuacji komunikacyjnej.