Jakie kompetencje cechują dobrego lektora w szkole językowej?

Poziom lekcji w szkole językowej w dużej mierze zależy od lektora. Powinien on mieć określone kompetencje, które umożliwią jego uczniom skuteczną naukę. Oto lista umiejętności dobrego nauczyciela języka obcego.

Odpowiednie kwalifikacje

Nauczyciel powinien nie tylko świetnie znać język, ale również metody jego nauki. Tylko w ten sposób może przekazać uczniowi wiedzę w skuteczny sposób. Dużym plusem jest doświadczenie w pracy z różnymi osobami. Umiejętność pracy z innymi nabywa się na przykład podczas praktyk na studiach. Odpowiednich kwalifikacji warto wymagać nawet od tych, którzy są native speakerami, zwłaszcza jeśli kursant zna język na wysokim poziomie, a lekcje mają mu pomóc zrozumieć trudniejsze zagadnienia związane z gramatyką czy ortografią.

Lektor niczym mentor

Cechą, która odróżnia dobrych nauczycieli od tych przeciętnych, jest to, że ci pierwsi zarażają kursantów miłością do języka, a także kultury danego kraju. Zaangażowanie oddziałuje na osoby, które nauczają – jeśli uczeń nie może doczekać się kolejnych zajęć to znak, że dobrze wybrał swojego lektora.

Dostosowanie do ucznia

Dobry lektor wie, jak dopasować zarówno metodę nauczania, jak i poziom materiału do wiedzy i umiejętności kursantów. Pomaga im osiągać wyznaczone cele, opierając się na jasno wyznaczonym planie. W ten sposób uczeń zna stawiane mu wymagania. Może na bieżąco obserwować swój rozwój, stosując mierzalną skalę. Odpowiedni lektor traktuje uczniów indywidualnie i monitoruje ich postępy. Nauczyciel powinien być jednocześnie otwarty na wybór tematyki czy materiałów do nauki. Najlepiej, jeśli zagadnienia poruszane w trakcie lekcji odpowiadają zainteresowaniom ucznia. Warto również zdecydować się na ofertę takiej szkoły językowej, która posiada dość elastyczny grafik, aby kursant mógł dopasować go do pracy i innych zajęć.

Nastawienie – przyjazne i profesjonalne

Nie ma udanej współpracy bez dobrego kontaktu. Dzięki temu atmosfera w czasie zajęć sprzyja nauce. Efekty takich zajęć są o wiele lepsze niż wtedy, gdy nauka odbywa się niejako z przymusu. Jednocześnie nauczyciel powinien pamiętać o swojej roli. W ten sposób nie dochodzi do nadmiernego rozluźnienia się atmosfery, co mogłoby spowodować spadek wyników. Ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi. Chcąc skorzystać ze wsparcia dobrych lektorów, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły. Współpracujemy z nauczycielami, którzy mają doświadczenie, szeroką wiedzę, a praca jest dla nich prawdziwą pasją. Poznaj nas bliżej – https://www.kandk.edu.pl/o-nas/