Czy stewardessa musi znać język obcy?

Praca stewardessy wydaje się atrakcyjna z wielu powodów: daje możliwość zwiedzenia świata, a do tego wiąże się z dobrymi zarobkami. Jakie wymogi muszą spełniać kobiety chcące pracować w przestworzach i czy znajomość języków obcych jest jednym z nich?

Wymagania na stanowisku stewardessy

Podstawowe wymagania w tej pracy to ukończenie co najmniej 18. roku życia, a także posiadanie wykształcenia przynajmniej na poziomie średnim. W przypadku przewoźników z krajów arabskich pełnoletniość uzyskuje się po ukończeniu 21. roku życia. Kolejnym niezbędnym do spełnienia warunkiem jest znajomość języków obcych. Od kandydatki na to stanowisko wymaga się znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2, czyli średniozaawansowanym. Umiejętność posługiwania się angielskim jest wielokrotnie sprawdzana podczas procesu rekrutacyjnego. Bardzo dużym atutem jest znajomość drugiego języka obcego, takiego jak niemiecki, hiszpański czy francuski. Stewardessa powinna również być sprawna fizycznie, w tym umieć pływać. Konieczna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Załoga samolotu musi być również odpowiednio wysoka, aby w razie potrzeby móc dosięgnąć sprzętu znajdującego się w górnej części kabiny.

Kompetencje miękkie i dobry wygląd

Stewardessa jest wizytówką linii lotniczych, dla których pracuje. Dlatego wymaga się od niej odpowiedniej prezencji. Każdy przewoźnik ma określone standardy co do wyglądu pracowników – liczy się przede wszystkim schludność i miła aparycja. Jeśli chodzi natomiast o predyspozycje miękkie, to stewardessa musi lubić pracować z ludźmi, umieć pracować w zespole, a także być samodzielną i odpowiedzialną osobą. Jeszcze jednym wymogiem jest umiejętność zachowania zimnej krwi nawet w kryzysowych sytuacjach.

Jak podszkolić swoje kompetencje językowe, żeby zostać stewardessą?

Żeby pracować jako stewardessa, powinno się znać co najmniej dwa języki. Należy opanować je w stopniu co najmniej średniozaawansowanym. Oznacza to umiejętność swobodnej komunikacji, w tym sprawne tworzenie zrozumiałych wypowiedzi, a także rozumienie spontanicznych komunikatów. Opanowanie języka obcego na tym poziomie zajmuje średnio od dwóch do trzech lat. Można w tym celu zapisać się na zajęcia do szkoły językowej w Krakowie KandK. Tempo to jest jednak znacznie szybsze, jeśli korzysta się ze sprawdzonych metod. Dlatego chcąc uzyskać wymarzoną pracę, warto zainwestować w kurs w sprawdzonej szkole, w której stawia się przede wszystkim na praktyczne poznanie języka. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszą ofertą.