Czy ludzie znający języki zarabiają więcej? Fakty i mity

Czy ludzie znający języki zarabiają więcej? Fakty i mity
Czy ludzie znający języki zarabiają więcej? Fakty i mity

Znajomość języków zdecydowanie popłaca nie tylko w sferze prywatnej, ale również zawodowej. Okazuje się, że poligloci zarabiają więcej niż osoby nieposługujące się żadnym językiem obcym lub deklarujące znajomość jedynie angielskiego. Jakich języków opłaca się uczyć najbardziej, a także gdzie są one wymagane?

Jakich języków poszukują pracodawcy?

Firmy szukają przede wszystkim osób władających językami największych i najlepiej prosperujących krajów Europy, czyli niemieckim, francuskim, włoskim, niderlandzkim, hiszpańskim (zapraszamy do nauki hiszpańskiego w naszej szkole językowej w Krakowie) a także językami skandynawskimi. Coraz bardziej opłaca się również znać języki, wydawać by się mogło, że odległe, takie jak mandaryński, koreański czy arabski, ze względu na postępującą współpracę krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu z Europą. Pracodawcy sowicie wynagradzają osoby mówiące tymi językami ze względu na poziom ich trudności, a także niewielki odsetek Europejczyków, którzy umieją się nimi posługiwać.

Wysokość premii zależna od poziomu języka

Statystyki dotyczące wysokości zarobków dla osób, w których głównym atutem jest znajomość języka obcego, pokazują, że pensja jest ściśle zależna od poziomu znajomości danego języka. Oczywiście na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które posługują się obcą mową w stopniu zaawansowanym. Oznacza to poziom co najmniej B2, który umożliwia swobodną komunikację z native speakerami. Jeśli chce się poprawić swoją sytuację na rynku pracy, to warto dążyć do osiągnięcia właśnie tego poziomu biegłości językowej.

Kto powinien uczyć się języków obcych?

Uzdolnieni językowo pracownicy są poszukiwani przede wszystkim w firmach oferujących usługi związane z obsługą klienta. Często współpracują one z zagranicznymi przedsiębiorstwami, oferujący im na przykład wsparcie komputerowe dla pracowników danej jednostki. Poza tym znajomość języków jest niezwykle ważna w branży finansowej, a także w usługach wspólnych. W tym przypadku pracownicy mają również więcej możliwości, jeśli chodzi o awans. Mogą bowiem starać się o posadę specjalisty, stopniowo wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie związanej z finansami czy nowymi technologiami. W takim przypadku dużym atutem będzie również uzyskanie odpowiedniego wykształcenia na kursach czy studiach zaocznych.