Czy dobra znajomość angielskiego przydaje się w pracy?

Angielski to język o statusie międzynarodowym, którego znajomość przydaje się niezależnie od tego, w jakim zakątku Ziemi się znajdujemy. Na rynku pracy angielski jest dzisiaj podstawą – aż 65% przełożonych wymaga jego znajomości od potencjalnych kandydatów o pracę. Zagraniczne firmy i korporacje szukają pracowników, którzy biegle operują tym językiem, szczególnie w sytuacji, gdy znają oni niszowe słownictwo z danej dziedziny.

Dlaczego angielski jak tak potrzebny?

Angielski to język powszechnie używany w środowisku naukowym, finansowym, prawniczym, medycznym i wielu innych. Nie ma bardziej uniwersalnej mowy, która łączyłaby specjalistów w dowolnej dziedzinie na świecie. Znajomość angielskiego oznacza więc swobodny dostęp do fachowej literatury, a jak wiadomo nabywanie nowej wiedzy jest kluczowe w dynamicznie rozwijających się dziedzinach. Dobra znajomość angielskiego usprawnia kontakt z klientami oraz daje pracownikowi szansę na znalezienie atrakcyjnej posady w zagranicznym przedsiębiorstwie. Otwiera również drogę do uczestnictwa w zagranicznych delegacjach oraz sprzyja otrzymywaniu ofert pracy poza granicami kraju.

Dzięki powszechności angielskiego na świecie możliwa jest dość sprawna komunikacja z mieszkańcami praktycznie każdego państwa. Jest to bardzo dobra wiadomość również w kontekście naszej narodowości. Otóż mówimy po angielsku na dość dobrym poziomie (szczególnie ludzie młodzi), zaś liczba osób sprawnie posługujących się tym językiem systematycznie rośnie.