Australijska odmiana języka angielskiego

Język angielski niejedno ma imię, a ten będący w użyciu w Australii to prawdziwy językowy miszmasz. Jest on połączeniem brytyjskiej i amerykańskiej odmiany angielskiego, z licznymi wpływami innych języków europejskich i z kilkoma akcentami gwar rdzennej ludności Australii. Mimo tak dużego nacisku z różnych stron, australijski angielski zdołał wyodrębnić kilka swoistych cech.

Zdrobnienia na porządku dziennym

Australijczycy używają wielu zdrobnień, najczęściej w mowie potocznej i codziennej. Najpopularniejsze końcówki to –ie lub –y, a także –o. Angielska ‘chocolate’ zamienia się więc w ‘chokkie’, szminka (lipstick) w ‘lippy’, a komar (mosquito) to brzęczący ‘mozzie’. Zdrobnienia zakończone na –o to często słowa w maksymalnym uproszczeniu, jak na przykład awokado będące w Australii ‘avo’, wieczór (evening) określany jako ‘evo’, a stacja benzynowa (service station) – ‘servo’.

Jak kształtował się angielski w Australii?

Brytyjczycy skolonizowali Australię, stąd brytyjska odmiana angielskiego była na tych ziemiach pierwsza. Mieszała się ona z mową Aborygenów, a wielu naukowców spostrzegało, że połączenie to jest wyjątkowo korzystne dla angielskiego, który w ten sposób nabierał melodyjności. Amerykanie, którzy licznie przybywali do Australii w czasie panującej tam gorączki złota, dodali swoje akcenty w mowie i piśmie. Natomiast najważniejsze pozostałości po języku tubylców to słowa takie jak ‘kangaroo’, ‘boomerang’, ‘billabong’ (oznacza jeziorko) oraz ‘jumbuk’ (owca). Inne pozostałości po Aborygenach to nazewnictwo australijskich gatunków flory i fauny, a także nazwy niektórych miejscowości.

Znaczenie akcentu

Mimo że Australia nie ma dużej liczby mieszkańców, to na jej terenie wykształciły się aż trzy odmienne akcenty. Co ciekawe, nie są one połączone z żadnym miejscem, nie można więc mówić o nich jako o gwarach typowych dla danego regionu. Istnieje Broad Australian English, w którym zawierają się wszystkie najbardziej typowe cechy dla australijskiej odmiany angielskiego. Następnie jest Cultivated Australian English, czyli akcent klas wyższy i inteligentów, uważany za bardzo elegancki. Natomiast najbardziej popularny to General Australian English, czyli australijski angielski, który został poddany standaryzacji zgodnie z innymi odmianami angielskiego.