Zagraniczni znajomi – czyli wspólna nauka języka obcego przez Internet

Największym wrogiem osób, które uczą się obcych języków, jest poczucie bezcelowości. Może ono powodować przejściowe kryzysy w nauce czy wreszcie całkowicie zniechęcić do kontynuowania wysiłków w tym zakresie. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem jest zmiana strategii uczenia się. Jedną ze skutecznych metod jest nawiązanie kontaktu z native speakerem.

Jak znaleźć partnera językowego?

W Internecie działa wiele platform i aplikacji, które pozwalają na tzw. wymianę językową. Polega ona na tym, że dwie osoby, władające określonymi językami, prowadzą ze sobą konwersację, raz w jednej, a raz w drugiej mowie. Kluczowe kwestie to ustalenie harmonogramu spotkać, a także zakresu poruszanych tematów. Istotnym elementem jest sposób poprawiania swojego partnera. Najlepsze rozwiązanie to ignorowanie niewielkich potyczek, ale korygowanie poważniejszych błędów. Nie powinno się również żartować z drugiej osoby i jej poziomu znajomości danego języka. Trzeba także pamiętać o tym, że druga strona nie jest ekspertem w kwestiach językowych. Zadawanie zbyt szczegółowych pytań dotyczących zawiłości gramatycznych może skutkować otrzymaniem tylko jednej odpowiedzi: nie wiem. Warto również być uczciwym i dotrzymywać postanowień związanych na przykład z tym, ile czasu ma być poświęcone na rozmowę w określonym języku.

Spotkania językowe na żywo

Alternatywą dla rozmów w sieci są spotkania w realnym świecie. W wielu miastach organizowane są spotkania językowe, podczas których można znaleźć partnera do rozmowy, będącego najczęściej native speakerem. To doskonała okazja do tego, aby nawiązać wiele ciekawych znajomości, nawet z osobami, które odwiedzają nasz kraj jedynie na krótki czas. Później znajomość można kontynuować online, prowadząc rozmowy przez Skype lub inny komunikator. Tego rodzaju wydarzenia są często organizowane przez szkoły językowe.

Wakacje i nie tylko

Najlepszym sposobem do nauki języka obcego jest zanurzenie się w obcej kulturze i codzienne chłonięcie języka. Dlatego chcąc nauczyć się danej mowy, warto udać się na wakacje za granicę. Wiele szkół językowych organizuje tego rodzaju wyjazdy. Ich celem jest jak najlepsze poznanie danego miejsca, a jednocześnie doskonalenie zdolności językowych. Najbardziej zdeterminowane osoby mogą nawet zdecydować się na podjęcie pracy poza granicami Polski głównie po to, aby szlifować znajomość języka.