Jak dostać dofinansowanie na naukę języka obcego?

Znajomość obcej mowy powoli staje się koniecznością na dzisiejszym rynku pracy. Nauka języka obcego nie musi wiązać się z ponoszeniem wydatków. Możliwe jest uzyskanie rozmaitych form dofinansowania albo innych pomocy, które pozwolą ukończyć kurs językowy za darmo lub za ułamek ceny. Niezwykle przydatne w tej kwestii są na przykład środki otrzymywane z UE. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie na naukę angielskiego, niemieckiego czy włoskiego?

Szkolenia w ramach Funduszy Europejskich

Jedną z ciekawych form nauki, która jest kierowana do osób dorosłych, są rozmaite programy finansowane z Funduszy Europejskich. Wśród nich znajdują się oczywiście również kursy językowe. Dzięki tej pomocy można uzyskać całkowity zwrot kosztów nauki albo dofinansowanie wynoszące zazwyczaj 80 procent. Możliwe jest wybranie kursów na różnym poziomie zaawansowania – podstawowym (certyfikaty od A1 do A2) lub zaawansowanym (poziom B1-B2). Ukończenie kursu wiąże się z otrzymaniem odpowiedniego certyfikatu, który można przedłożyć pracodawcy. Programy są często kierowane do określonej grupy wiekowej albo organizuje się je na terenie wybranego województwa. Dlatego przed zgłoszeniem się do danego programu należy upewnić się co do tego, że jest się do tego upoważnionym.

Jak otrzymać dotacje w ramach Funduszy Europejskich?

Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, który jest przekazywany do konsultanta. Następnie potencjalny uczestnik musi przejść rozmowę weryfikującą. Zazwyczaj dana osoba otrzymuje telefon w przeciągu pięciu dni od wysłania zgłoszenia. Projekty z dofinansowaniem do kursu językowego są organizowane w Polsce już od kilku lat. Co roku korzysta z nich kilka tysięcy odbiorców, a ich pozytywne opinie zachęcają kolejne osoby do brania udziału w następnej edycji szkolenia.

Stypendium szkoły językowej

Innym ciekawym sposobem na darmowe przejście kursu językowego jest uzyskanie stypendium od placówki, w której jest on organizowany. Takie wyróżnienie zależy oczywiście od osiąganych wyników, a także aktywności na zajęciach oraz frekwencji. To rozwiązanie dla szczególnie ambitnych uczniów, którzy szukają dodatkowej motywacji do tego, aby przykładać się do nauki. Kandydaci do takiego stypendium są proponowani przez nauczycieli, jednak ostateczną decyzję podejmuje dyrekcja danej szkoły.