Nauka przez śpiewanie, czyli karaoke po angielsku

Śpiewać każdy może – zwłaszcza ten, kto chce się nauczyć języka. Z obcą mową często stykamy się po raz pierwszy zwłaszcza za pośrednictwem piosenek. To jedna z najprzyjemniejszych metod nauki, a dzięki zastosowaniu kilku trików może być również bardzo skuteczna. O czym należy pamiętać, ucząc się angielskiego podczas sesji karaoke?

Dlaczego warto połączyć słuchanie piosenek z nauką języka?

Wkuwanie słówek z kartki to przestarzała i nieadekwatna metoda nauki. Najczęściej jest stosowana tylko po to, aby mieć z głowy egzamin w szkole. Tymczasem językowe karaoke sprawia, że nauka kojarzy się z zabawą, co zwiększa nasz entuzjazm do ciągłego doskonalenia znajomości angielskiego. Dzięki rymowanym wersom słówka, a nawet całe zdania, same wchodzą do głowy. Do tego karaoke można urządzić wspólnie ze znajomymi, co znacznie zwiększa atrakcyjność tej formy przyswajania wiedzy. Kolejnym argumentem za tym, aby zacząć korzystać z językowego karaoke jest mnogość różnego rodzaju aplikacji i serwisów służących do nauki za pomocą piosenek. Taka forma przyswajania języka w zasadzie nie wymaga od nas żadnego wysiłku.

Rozumienie ze słuchu i znajomość slangu

Nauka poprzez piosenki pozwala na ćwiczenie ważnej kompetencji językowej, jaką jest rozumienie ze słuchu. To także sposób na to, aby potrenować angielski akcent. Taka forma przyswajania angielskiego daje również nieocenioną szansę na to, aby poznać wyrażenia slangowe, których nauka w szkole jest najczęściej zupełnie pomijana. W piosenkach znajduje się również wiele aluzji do kultury danego kraju, co również ma znaczenie dla dobrej znajomości języka.

Gdzie można się w ten sposób uczyć?

Do wyboru są zarówno serwisy umożliwiające organizację sesji karaoke, jak i aplikacje na telefon, w których należy uzupełniać luki w tekście. Niektóre z nich umożliwiają organizację karaoke wraz z przyjaciółmi. Można z nich korzystać w każdej wolnej chwili, na przykład podczas jazdy autobusem wycieczkowym czy stania w kolejce. To doskonały sposób na to, aby wykorzystać daną okazję do polepszenia swoich kompetencji językowych. Alternatywę stanowi również organizowanie językowych imprez.

Wskazówki dotyczące nauki

Przed przesłuchaniem danego klipu należy najpierw upewnić się, czy wokalista posługuje się odpowiednim dla nas dialektem języka angielskiego. Może być to angielski brytyjski, amerykański, kanadyjski czy australijski. Warto również systematycznie wracać do raz poznanych piosenek, aby jeszcze lepiej utrwalić słownictwo.