Język hiszpański w USA

Język hiszpański w USA jest bardzo popularny. To drugi, zaraz po angielskim, najczęściej używany język na kontynencie północnoamerykańskim. Jest to wynikiem obecności dużej liczby imigrantów z Ameryki Łacińskiej zamieszkujących Stany Zjednoczone.

Trochę ciekawostek

Językiem hiszpańskim w USA posługuje się około 48 milionów osób. To po Meksyku drugi kraj, w którym występuje największa ilość osób mówiących po hiszpańsku! Istnieje wiele przesłanek, które wskazują, że język hiszpański może w odległej przyszłości zdominować angielski w USA, stając się najczęściej używanym. Z uwagi na olbrzymią popularność tego języka w Stanach Zjednoczonych, wiele oficjalnych urzędów i instytucji stała się dwujęzyczna.

Skąd hiszpański w USA?

Początki hiszpańskiego w USA sięgają jeszcze XVI wieku i czasów kolonialnych. Hiszpańscy konkwistadorzy na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych zakładali miasta (chociażby żeglarz Juan Ponce de León na terenie dzisiejszej Florydy czy Pedro Menéndez de Avilés, który założył San Agustín). Wydarzeniem, które miało kluczowy wpływ na status języka hiszpańskiego w USA była wojna amerykańsko-hiszpańska z lat 1846 – 1848. W jej wyniku Teksas stał się jednym ze stanów USA, zaś w Kalifornii wszystkie oficjalne dokumenty (ustawy, dekrety itp.) miały być od tej pory publikowane nie tylko po angielsku, ale również po hiszpańsku.

Największa grupa hispanojęzycznej ludności zamieszkuje Kalifornię (ponad 14 mln. ludzi), zaś procentowo jest jej najwięcej w Nowym Meksyku (prawie 50% tamtejszych mieszkańców).