Jakim językiem mówi się w Kraju Basków?

Jesteście Państwo zainteresowani kulturą oraz historią Kraju Basków? Z pewnością zainteresują Was również informacje dotyczące języka używanego w tej części Hiszpanii.

Baskijski i jego odmiany

Otóż w Kraju Baskijskim używa się języka baskijskiego, oryginalnie zwanego w zależności od rejonu występowania euskara, euskera, eskuara lub üskara. Szacuje się, że języka baskijskiego używa około milion osób, w tym aż 90 % osób mieszkających w Hiszpanii – na pograniczu z Francją. Z uwagi na fakt, iż występuje aż 10 różnych dialektów tego języka, powstała „wersja standardowa” – Euskara batua, która łączy w sobie cechy wszystkich największych odmian baskijskiego. Ta ustandaryzowana odmiana nauczana jest w szkołach.

Systematyka

W przeciwieństwie do innych języków jakimi posługują się mieszkańcy tej części Europy, baskijski nie należy do rodziny indoeuropejskiej. Trudno wskazać jednoznacznie jego pochodzenie. Przypuszczalnie spokrewniony jest z językami chamickimi oraz kartwelskimi. Ponadto język baskijski wykazuje wiele podobieństw do łaciny, hiszpańskiego i francuskiego, chociaż niektórzy językoznawcy uważają, że o wiele bliżej mu do węgierskiego czy tureckiego niż hiszpańskiego.