Jak nauczyć się mówić po angielsku z akcentem?

Coraz większy odsetek Polaków deklaruje, że mówi po angielsku. Jednak ilu z nich opanowało arkana brytyjskiego lub amerykańskiego akcentu? Mamy świadomość, że wielu naszych rodaków, którzy posługują się angielskim, nie wyzbyło się rodzimych naleciałości. Jak więc nauczyć się mówić po angielsku z akcentem?

Jak powszechnie wiadomo, opanowanie akcentu angielskiego jest chyba największym problemem dla osób, które osiągnęły wysoki poziom znajomości tego języka obcego. Jeśli chcemy poprawnie posługiwać się mową Anglików i Amerykanów, musimy zwracać uwagę na jej specyfikę. Podejmując się próby opanowania angielskiego akcentu, należy więc uświadomić sobie, że Anglicy i Amerykanie operują aparatem mowy inaczej niż Polacy.

Sama świadomość nie wystarczy

Aby poprawnie posługiwać się mową Anglików, powinniśmy zwracać uwagę na to, w jaki sposób przekazujemy informacje w obcym języku. Jeśli więc chcemy opanować angielski akcent, mówiąc starajmy się naśladować rodzimych użytkowników języka. Przyglądajmy i przysłuchujmy się Anglikom, lecz nie naśladujmy wyłącznie tego, co słyszymy, próbujmy imitować także ich mimikę. Pomoże nam to w odpowiednim wyćwiczeniu aparatu mowy. Ponadto warto nauczyć się międzynarodowego alfabetu fonetycznego (IPA), dzięki któremu będziemy mogli efektywnie korzystać z sugestii zawartych w różnego rodzaju słownikach. Także współpraca z lektorami prowadzącymi zajęcia w trakcie kursów językowych może pomóc w opanowaniu angielskiego akcentu. Jeśli zaś uczeń osiągnął biegłość w posługiwaniu się językiem, to nie ma dlań lepszego treningu niż wyjazd do Zjednoczonego Królestwa lub Stanów Zjednoczonych i przetestowanie własnych umiejętności.