Czym są fiszki?

Fiszki, czyli dwustronne karteczki, to niezwykle popularna i skuteczna pomoc do nauki języków. Jedna strona zawiera pytanie (na przykład słówko w języku ojczystym), druga – odpowiedź (jego odpowiednik w języku obcym). Zadaniem użytkownika jest udzielić odpowiedzi na pytanie, a następnie zweryfikować jej poprawność. W zależności od wyniku, fiszkę należy przypominać sobie częściej lub rzadziej.

Prosta formuła, niewielkie rozmiary i duża skuteczność – to wszystko sprawia, że fiszki stały się niezwykle popularne. Można z nich korzystać w niemalże każdej sytuacji, niezależnie od ilości dostępnego czasu – podczas jazdy autobusem, w kolejce u lekarza, itd. Istnieje wiele rodzajów fiszek, odpowiadających różnym potrzebom – w sprzedaży pojawiają się zestawy tematyczne oraz dostosowane do poziomu zaawansowania, fiszki in blanco do samodzielnego wypełnienia, a także specjalne aplikacje na telefon i komputer. Karteczki mogą być uzupełnione o ilustracje słówek (dla wzrokowców), zapis wymowy lub – w wersji elektronicznej – nagranie mp3.

Dużą zaletą fiszek jest możliwość samodzielnego kształtowania zasobu słownictwa oraz regulowania intensywności pracy nad poszczególnymi słowami w zależności od problemów, jakie stwarzają. Podobnej możliwości kontroli nie daje ani czytanie książek, ani oglądanie filmów w obcym języku. Korzystając z fiszek dziennie można przyswoić nawet kilkadziesiąt nowych słów.