Czy w szkole językowej mogą uczyć się seniorzy?

Nauka języków obcych nie jest zarezerwowana tylko dla młodych. Starsze osoby również mogą, a nawet powinny korzystać z oferty szkół językowych – poznawanie obcej mowy to doskonałe ćwiczenie dla mózgu. Badania wykazały, że znajomość innego języka zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Nauka to także ciekawa forma spędzania wolnego czasu, którego nie brak na emeryturze. Lekcje są również okazją do nawiązania wielu nowych znajomości. O czym powinni pamiętać seniorzy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z angielskim, niemieckim czy hiszpańskim?

Czy wiek jest przeszkodą w uczęszczaniu na kurs?

Dość powszechnie jeszcze sądzi się, że efektywność w przyswajaniu języków zależy od wieku, w jakim rozpocznie się naukę. Takie przekonanie prawdopodobnie bierze się z obserwacji tego, z jaką łatwością dzieci przyswajają język. Tutaj trzeba wprowadzić niewielką korektę – o ile maluchy rzeczywiście lepiej uczą się wymowy, o tyle to dorośli osiągają lepsze wyniki, jeśli chodzi o prędkość nauki. Efektywność może być jeszcze wyższa w przypadku seniorów, którzy mają w końcu dużo wolnego czasu. Emerytura to etap życia, kiedy ma się chwilę na spełnienie kilku marzeń takich jak dalekie podróże. Wówczas znajomość innej mowy jest bardzo przydatna. Angielskiego czy niemieckiego warto się również uczyć choćby po to, aby pomóc wnukom w odrabianiu lekcji. Z tych wszystkich powodów nauka języka obcego w wieku emerytalnym jest nie tyle możliwa, ile wskazana.

Jak wygląda kurs dla seniorów?

profesjonalnej szkole językowej kursy są dostosowywane indywidualnie do każdej grupy wiekowej. Są zatem zajęcia dla dzieci, nastolatków, maturzystów, studentów, osób dorosłych oraz dla seniorów. Czym różni się zawartość każdego z tych kursów? Najważniejsze są cel i metoda. Zajęcia dla maluchów zawierają wiele elementów zabaw i gier. Kurs dla maturzystów skupia się na zadaniach rozwiązywanych na egzaminie dojrzałości, podczas gdy Business English to lekcje, których tematyka kręci się wokół słownictwa z dziedziny biznesu, handlu i ekonomii. Tymczasem seniorów zachęca się głównie do poprawy zdolności komunikacyjnych. Dzięki temu na przykład podczas zagranicznej wycieczki są oni w stanie dobrze porozumiewać się z innymi. Tempo nauki jest dostosowywane do dotychczasowych umiejętności i możliwości uczestników lekcji. Podczas zajęć panuje bardzo przyjemna atmosfera, co jeszcze bardziej zachęca do nauki i pozwala spędzić czas w miłym gronie.