Czy język kataloński jest odmianą hiszpańskiego?

Jak można sklasyfikować język kataloński? Czy jest on odmianą hiszpańskiego? A może pochodzi z zupełnie innej rodziny? Jeśli jesteście Państwo zainteresowani odpowiedzią na to pytania, przeczytajcie nasz tekst.

Klasyfikacja

Kataloński jest językiem zachodnioromańskim. Jego korzenie sięgają łaciny. Wykazuje on wiele podobieństw z takimi językami jak hiszpański czy francuski, można również wyodrębnić w nim cechy wspólne z włoskim. Przyjmuje się, że najbliżej mu do języka oksytańskiego. Istnieje jednak grupa badaczy, którzy kataloński zaliczają do grupy galoromańskiej.

Gdzie używany

Kataloński najczęściej usłyszymy w Katalonii, Walencji i na Balearach – jest tam językiem urzędowym, jest również nauczany w szkołach.

To również język, którym posługują się mieszkańcy Andory, Pasa Zachodniego w Aragonii, Katalonii Północnej oraz miasta Alghero na Sardyni i regionu Carche w Murcji. W Andorze, Katalonii, Pasie Zachodnim oraz na Balearach posługuje się niż szacunkowo blisko 3/4 ludności.

Warto dodatkowo wspomnieć, że jak wiele innych języków, także i kataloński posiada swoje dialekty. Jest ich łącznie 5 i są podzielone na dwie grupy: zachodnią i wschodnią. Ponadto warto pamiętać, że kataloński jest uznawany za jeden z najstarszych europejskich języków.