Które słowo w języku angielskim ma najwięcej definicji słownikowych?

Wyobrażacie sobie słowo, które ma blisko…500 znaczeń? Dla użytkownika języka polskiego taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Ale już dla Anglika czy Amerykanina – i owszem.

W pojedynkę i z innymi

Jak można wyczytać w słowniku wydawnictwa Oxford, rekordzista pod tym względem – niepozorne słowo „set”, może być odczytane aż na 464 sposoby! Podstawowe znaczenia zna niemal każdy, kto uczył się angielskiego. Czasownik set znaczy mniej więcej tyle, co „umieścić”, „ustawić”, rzeczownik, jak łatwo się domyśleć, to „zestaw”,”seria”, a przymiotnik ­ „ustalony”. Gdzie pozostałych kilkaset znaczeń? Już wyjaśniamy. Otóż „set” to bardzo wdzięczne i przydatne słowo – może występować samo, ale lubi też towarzystwo innych słów, z którymi tworzy czasowniki złożone, czyli phrasal verbs. I tak „set down” – jeden z wielu takich rzeczowników, które można stworzyć na bazie słowa „set”, znaczy zarówno „ustalić”, „odnotować”, jak i…”posadzić”, a „set up” – „nagrać” albo „montować”.

Nie tylko „set”

Innymi popularnymi słowami o setkach znaczeń są między innymi słowa: „run”, „take”, „stand”, „get”, „turn”, „put”, „go”, „fall”.

Oczywiście – najczęściej używanych jest tylko kilkanaście/kilkadziesiąt najpopularniejszych znaczeń tych słów. O reszcie wiedzą pewnie tylko dociekliwi studenci lubiący wertować słownik.