Język hiszpański w Afryce

Język hiszpański znajduje się w ścisłej czołówce najpowszechniej używanych języków na świecie. Według danych ogólna jego użytkowników wynosi półtora miliarda. Posiada on status języka międzynarodowego, którego popularność wynika w dużej mierze z procesów związanych z dawną kolonizacją zamorskich terenów. Ze względu na to, że hiszpański opanował tak wiele obszarów, istnieje wiele odmian tego języka, nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, ale również w Ameryce Południowej. Co więcej, jest to język spotykany również w Afryce.

Obecność hiszpańskiego na afrykańskim kontynencie

Język hiszpański jest używany przede wszystkim przez ludność zamieszkującą dawne hiszpańskie kolonie. Jednak obecnie hiszpański w Afryce jest uważany za język urzędowy jedynie w jednym kraju – w Gwinei Równikowej. Można się jednak za jego pomocą porozumiewać również na Saharze Zachodniej. W przypadku innych afrykańskich państw język hiszpański jest stosowany głównie przez mniejszości posiadające hiszpańskie korzenie, na przykład przez afro-kubańską ludność nazywaną Amparo, która zamieszkuje tereny Angoli.

Warto pamiętać, że język hiszpański posiada ważny status w Maroku, w którym uczy się go aż siedem milionów obywateli, także ze względu kolonialną przeszłość tego kraju. Co więcej, na terenie tego kraju znajdują się 2 hiszpańskie eksklawy: Melilla oraz Ceuta, w których z oczywistych względów także mówi się w języku Cervantesa.