Czy można zupełnie samodzielnie nauczyć się angielskiego?

Nauka obcego języka obcego to wyzwanie. Wiele osób decyduje się je podjąć na własną rękę, bez pomocy korepetytora czy nauczyciela ze szkoły językowej. Takie rozwiązanie nie jest jednak szeroko rekomendowane – dlaczego?

Argumenty za

Zacznijmy od argumentów przemawiających na korzyść samodzielnej nauki angielskiego. Niewątpliwym plusem działania na własną rękę jest ilość materiałów edukacyjnych, zarówno tradycyjnych książek, jak i wiedzy ze źródeł internetowych. Te ostatnie pozwalają uczyć się języka nie tylko „na sucho”, czyli poprzez przyswajanie słówek czy zasad gramatyki, ale również ćwicząc wymowę, a nawet prowadzenie konwersacji. W tym celu wystarczy zarejestrować się na jednym z portali, na których można rozmawiać z native speakerami. Samodzielna nauka oznacza również brak jakichkolwiek kosztów poza zakupem podręcznika i ćwiczeniówek. Nauka samemu to także dowolne ustalanie harmonogramu lekcji.

Dlaczego mimo wszystko to trudne?

Osoba chcąca nauczyć się obcego języka jest jak dziecko stawiające pierwsze kroki – może nauczyć się chodzić samodzielnie, jednak potrzebuje na to o wiele więcej czasu niż z pomocą rodziców. Tak samo przyswajanie angielskiego wymaga wsparcia ze strony osoby, która opanowała go doskonale. Jest to istotne choćby po to, aby uczeń solidnie opanował poprawną wymowę. Samodzielna nauka niesie ze sobą ryzyko powielania błędów, które, raz zakorzenione, mogą okazać się bardzo trudne do „wyplewienia”. Poza tym dobry nauczyciel potrafi wytłumaczyć każdą kwestię związaną z językiem – jego gramatykę, pisownię i odmianę słów, zasady wymowy i wiele innych. W ten sposób uczeń oszczędza czas, który musiałby poświęcić na szukanie odpowiedzi na nurtujące go pytanie. Poza tym samodzielna nauka nie jest rozwiązaniem dla osób mających problem z systematycznością. Obecność nauczyciela działa dyscyplinująco. Do tego potrafi on wskazać najlepszą drogę do osiągnięcia określonego celu językowego.

Czy istnieje kompromis?

Żeby nauka języka była interesująca, warto mieszać ze sobą różne metody. Jeśli chce się rzeczywiście opanować angielski, to samodzielne przyswajanie wiedzy stanowi doskonałe uzupełnienie, a nawet konieczność, dla lekcji z nauczycielem. Niezwykle istotna jest przy tym systematyczność. Codzienna praca nad swoimi zdolnościami językowymi potrafi przynieść zadziwiające efekty. Dlatego każdego dnia warto jest poświęcić chociaż pół godziny na naukę angielskiego, dodając do tego lekcje z nauczycielem przynajmniej raz w tygodniu. Na te ostatnie serdecznie zaprasza K&K School of English – https://kandk.edu.pl/.