Wady i zalety programu au pair

Au pair to wyrażenie z języka francuskiego, które oznacza mniej więcej tyle co „równy”. Tym mianem określa się młodą osobę, która wyjeżdża za granicę, aby pomagać w opiece nad dziećmi w zamian za nocleg, wyżywienie i kieszonkowe. Takiego zadania najczęściej podejmują się kobiety. Bycie au pair to ciekawy pomysł na spędzenie wakacji lub odbycie dłuższego pobytu za granicą. Przed wzięciem udziału w programie należy koniecznie zapoznać się z jego plusami i minusami.

Jakie są wymagania?

Na początku warto określić, czy w ogóle możemy podjąć się pracy jako au pair. Przede wszystkim trzeba mieścić się w przedziale wiekowym, który zaczyna się od 18 lat, a kończy na maksymalnie 30-35 latach, przy czym górna granica wiekowa zależy od kraju. Należy znać język angielski albo miejscowy na poziomie co najmniej komunikatywnym. Kandydatka musi również spełnić warunki legalnego przebywania w danym kraju, czyli na przykład musi uzyskać wizę w przypadku programu realizowanego w USA. Poza tym wymagania różnią się w zależności od rodziny, przy czym do najczęstszych należy brak nałogów, posiadanie prawa jazdy, ukończenie co najmniej szkoły średniej lub doświadczenie w opiece nad dziećmi.

Zalety bycia au pair

Do najważniejszych plusów bycia au pair należy możliwość zupełnego zanurzenia się w obcej kulturze, dzięki czemu można poznać ją od przysłowiowej podszewki. Taki wyjazd to niepowtarzalna szansa na nawiązanie nowych przyjaźni i posiadanie „drugiej rodziny”. Opiekunka ma zapewnione darmowe zakwaterowanie i wyżywienie, czasami kursy języka, a do tego kieszonkowe, które można wydać na przyjemności, wycieczki albo po prostu odłożyć. Codzienny kontakt z językiem pozwala dobrze go opanować. Kilkumiesięczny pobyt z daleka od rodziny to prawdziwa próba charakteru, a także możliwość usamodzielnienia się.

Wady wyjazdu jako opiekunka

Za największy minus można uznać rozłąkę – z własną rodziną, przyjaciółmi i miejscami znanymi od lat. Do tego wiele au pair czuje się dość nieswojo w nowym domu, zwłaszcza przez pierwsze dni pobytu. Często jest to spowodowane słabą znajomością języka. Pewien problem stanowi konieczność dostosowania się do stylu i trybu życia rodziny goszczącej, a także możliwość braku rozróżnienia pomiędzy czasem pracy (powinien być on zawsze precyzyjnie ustalony) i czasem wolnym. Bycie au pair może również okazać się zadaniem ponad czyjeś siły – zwłaszcza, jeśli rodzice oczekują wykonywania innych obowiązków domowych, a dzieci są nieposłuszne i lubią rozrabiać.

Jeśli marzysz o wzięciu udziału w programie, lecz wcześniej chcesz podszlifować język, zapraszamy do naszej szkoły na intensywne kursy angielskiego – https://www.kandk.edu.pl/angielski-oferta/.