Mapa myśli w nauce angielskiego

Nie istnieje uniwersalna metoda nauki języka, która u każdego przynosi tak samo dobre rezultaty. Można jednak zawsze stworzyć swoją własną, optymalną strategię. W tym celu warto poznać różne techniki zapamiętywania. Jedną z najbardziej polecanych są mapy myśli.

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli jest tym, na co wskazuje jej nazwa – planem, na którym umieszczone są różne skojarzenia, połączone ze sobą w logiczny sposób. Istnieje wiele sposobów tworzenia mapy myśli. Jedni lubią umieszczać w środku najbardziej ogólne pojęcie, od którego odchodzą odnogi prowadzące do bardziej szczegółowych informacji czy skojarzeń. Jest to klasyczna dedukcja. Drudzy preferują przechodzenie od szczegółu do głównych pojęć, czyli przemieszczanie się na drodze indukcji. Z kolei inni wolą, żeby „centrum” było tak samo istotne jak „peryferie”. Najważniejsze jest to, aby podczas tworzenia mapy myśli korzystać nie tylko ze słów, ale również schematów, diagramów, wypunktowań i innych list. Różnorodnych form przedstawiania informacji powinno być jak najwięcej. Taką mapę należy koniecznie zrobić własnoręcznie. Wówczas zapamiętywanie zacznie się już na etapie tworzenia narzędzia.

Mapa do nauki angielskiego – przykład wykonania

Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w dużą kartkę, kolorowe długopisy i listę słówek. Następnie należy określić strategię, czyli od ogółu do szczegółu, na odwrót, a może na równi? Dwie pierwsze metody sprawdzają się do nauki różnych słówek, podczas gdy ostatnia doskonale nadaje się do ćwiczenia znajomości synonimów, antonimów i innych jednostek leksykalnych, pomiędzy którymi występują jakiekolwiek relacje. Stopniowo rysujemy więc kolejne rozgałęzienia, starając się znaleźć punkt wspólny pomiędzy elementami. Mapę myśli należy urozmaicać pod względem koloru i formy. Warto robić to tak, żeby nas mózg się nie nudził – jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Ta metoda nauki jest najbardziej skuteczna u typowych wzrokowców, którzy lubią przyswajać wiedzę poprzez to, co zobaczą własnymi oczami.

Co zrobić, gdy skończy się kartka?

Jeśli brakuje nam miejsca do pisania, to albo kartka okazała się za mała albo mapa myśli zawiera zbyt wiele pojęć. Może warto podzielić ją na dwie mniejsze? Oczywiście nauka języka nie powinna polegać tylko na tworzeniu map myśli. Warto urozmaicać sposoby przyswajania wiedzy. Jednym z najbardziej skutecznych jest skorzystanie z pomocy nauczyciela, który poprawi błędy, wskaże właściwą drogę i zachęci do nauki – zapraszamy więc do naszej szkoły po profesjonalną pomoc w nauce języka: https://www.kandk.edu.pl/angielski-oferta/