Szkocka odmiana języka angielskiego – najważniejsze cechy

Język angielski uważany jest obecnie za najbardziej rozpowszechniony język na świecie. To właśnie angielskiego uczy się najwięcej osób. Mówiąc o angielskim, nie można nie wspomnieć o rozmaitych jego odmianach. Wśród nich znajduje się między innymi ta występująca na terenie Szkocji. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej cechy typowe?

Szkocka odmiana języka angielskiego jest istotnie różna od języka, jakim posługują się mieszkańcy Londynu. Typowy jest przede wszystkim bardzo twardy akcent, który sprawia, że wymowę Szkotów bardzo często myli się z mową Holendrów. Do tego dochodzi brak typowej dla angielskiego niezwykle eleganckiej formy.

Ciekawym jest fakt, że w szkockiej odmianie języka angielskiego wskazać można przynajmniej cztery dialekty, co jeszcze bardziej utrudnia porozumiewanie się ze Szkotami. Tym, który najczęściej spotkać można w szkockiej literaturze jest dialekt lallans używany w regionie Central Lowlands. W Aberdeen mówi się natomiast dialektem doryckim.

Jedna z najbardziej charakterystycznych różnic dotyczy tak prostych słów, jak „tak” oraz „nie”. Zamiast „yes” Szkoci mówią „aye”, „no” zastąpili natomiast słowem „naw”. W szkockim angielskim nie występuje również głoska „ou”. Zamiast niej pojawiła się „oo”. Zauważyć można to nie tylko w wymowie, ale również w piśmie.