Studia w Wielkiej Brytanii – o czym warto wiedzieć

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach powszechna – od wielu lat naucza się go już od podstawówki. Skoro więc znajomość języka nie sprawia przeszkód, czemu by nie studiować za granicą? To doskonała opcja na opanowanie mowy Szekspira na perfekcyjnym poziomie, zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a do tego poznanie zupełnie innej kultury, lub nawet kilkunastu innych kultur, bo na studia do Wielkiej Brytanii wybierają się ludzie z całego świata. Jak jednak odpowiednio się przygotować?

Sposób aplikacji na wymarzony kierunek

System, który reguluje przyjęcia na studia w Wielkiej Brytanii, nazywa się UCAS i stosują go zarówno rodowici Brytyjczycy, jak i studenci z innych krajów. UCAS przelicza procenty z naszego egzaminu końcowego na skalę stosowaną w edukacji brytyjskiej. Do tego profil przyszłego studenta trzeba uzupełnić o list motywacyjny, czyli personal statement. Proces aplikacyjny najlepiej zacząć już w styczniu – miejsca przyznawane są wiosną oraz w okresie wczesnego lata. Ostateczna decyzja zależy od wyniku matur. Gdy nasz angielski nie jest wystarczająco dobry, możemy zwrócić się o pomoc do jednej z organizacji uniwersyteckich, które oferują pomoc w nauce języka oraz aplikowaniu na uniwersytet.

Jaka jest nauka w Wielkiej Brytanii?

Sposób nauczania w Zjednoczonym Królestwie jest nieco inny od tego, jaki znany jest nam w Polsce. Za granicą pozostawia się uczniowi dużą swobodę, musi on sam wymyślać sposób realizacji projektów i zwykle nie ma ściśle określonych terminów oprócz jednego – daty ostatecznego oddania pracy. Dlatego studia w Wielkiej Brytanii są dla osób odpowiedzialnych, zorganizowanych i umiejących pracować systematycznie. Nieco inna jest również skala oceniania – zamiast cyfr stosuje się litery.

Bądź rozsądny! Ale bez przesady…

Studia za granicą to coś więcej niż nauka i egzaminy – jest to prawdziwa lekcja życia. Zupełnie nowe otoczenie polepsza odpowiedzialności i ćwiczy umiejętności radzenia sobie w każdych warunkach. Życie studenta w Polsce nie należy do najbardziej ekspensywnych, nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii. Dlatego trzeba podjąć choć częściową pracę, a także warto dbać o podręczniki, by móc je później sprzedawać. Z drugiej strony, mieszkanie w Wielkiej Brytanii oznacza moc miejscowych wydarzeń, koncertów i atrakcji, z których warto korzystać – dzięki temu zdobywamy cenne wspomnienia i unikatowe przeżycia.