Brytyjski czy amerykański – jakiego angielskiego uczymy się w szkole?

Język angielski to jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Liczba jego użytkowników przekracza 500 milionów i stale rośnie. Angielski służy do komunikacji w świecie ekonomii, nowych technologi, nauki, sztuki i wielu innych. Szacuje się, że aż 80 procent internautów porozumiewa się online, używając właśnie tego języka. Mowa o tak szerokim, wręcz ponadnarodowym zasięgu musi być zróżnicowana. Za dwa podstawowe standardy angielskiego uznaje się brytyjski i amerykański. Którego z nich uczymy się w szkole?

Angielski brytyjski i amerykański – podstawowe różnice

Te dwa standardy znacznie się od siebie różnią. Warto jednak dodać, że istotne różnice występują również w obrębie danej odmiany. Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych można usłyszeć setki różnych akcentów. Opisane przeciwieństwa odnoszą się do ogólnych wersji obu standardów. Można powiedzieć, że Brytyjczycy są bardziej poprawni albo szczegółowi, jeśli chodzi o gramatykę. Na wyspach o wiele częściej stosuje się czas Present Perfect, podczas gdy Amerykanie w jego miejsce wybierają czas Past Simple. Widoczną odmiennością, którą zauważy nawet osoba nieznająca tego języka, jest wymowa. Jedną z charakterystycznych różnic jest głoska /r/. Kilkaset lat temu Brytyjczycy i Amerykanie wymawiali słowa w ten sam sposób. Z czasem szlachta na wyspach uznała za bardziej szlacheckie niewymawianie głoski /r/ na końcu wyrazów i przed spółgłoskami. Ta cecha stała się jednym z wyróżników akcentu brytyjskiego. Kolejne istotne różnice występują w obrębie pisowni. Setki słów, które znacząc to samo, pisze się inaczej w zależności od standardu. Zasady ortografii są również inne, przykładowo w brytyjskim angielskim końcówki -re, -our i -ise zamieniają się na -er, or i -ize w amerykańskim zapisie. Takich odmienności jest oczywiście o wiele więcej. Znajomość kilku lub kilkunastu z nich pozwala zorientować się, z jaką wersją angielskiego mamy do czynienia.

Jaki standard angielskiego jest nauczany w szkołach?

Większość podręczników do nauki angielskiego bazuje na angielskim brytyjskim, a dokładniej na standardzie nazywanym Received Pronunciation. Popularnie nazywa się go również oksfordzkim angielskim albo BBC English, jako że kiedyś jego znajomość była wymagana w popularnej stacji telewizyjnej. To najbardziej poprawna wersja angielskiego, która nie zawiera żadnych naleciałości z akcentów regionalnych. Uczniowie w szkołach językowych poznają jednak również amerykański, a czasami nawet australijski angielski.