Jak pokonać strach przed mówieniem w języku obcym?

strach przed mówieniem w języku obcym

Czy kiedykolwiek odczuwałeś lęk przed mówieniem w języku obcym? Nie martw się, nie jesteś w tym sam! Wielu naszych kursantów wyznaje nam na początku uczestnictwa w zajęciach: „boję się mówić po angielsku”. To uczucie jest całkowicie normalne i dotyka wielu z nas. W tym artykule dowiesz się, jak pokonać strach przed mówieniem w języku obcym, zyskać pewność siebie w komunikacji międzynarodowej oraz jak zacząć płynnie mówić po angielsku. Nauczyciele krakowskiej szkoły językowej K&K School of English dzielą się swoim doświadczeniem!

Co to jest bariera językowa?

Zanim przejdziemy do rozważań na temat tego, jak pokonać lęk językowy, musimy zrozumieć, co to jest tzw. bariera językowa, nazywana także blokadą językową. Bariera ta to zestaw trudności i ograniczeń, które stają na drodze efektywnej komunikacji w obcym języku. Może to obejmować strach, niepewność oraz trudności w wyrażaniu swoich myśli w sposób klarowny.

Dlaczego boimy się mówić po angielsku?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie boją się mówić w języku obcym, zwłaszcza w przypadku angielskiego, który jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Oto kilka głównych czynników:

• Lęk przed oceną innych – często obawiamy się, że nasz akcent, gramatyka lub słownictwo zostaną ocenione negatywnie przez rozmówców, co może prowadzić do wstydu i lęku.
  • Brak pewności siebie – wielu z nas odczuwa brak pewności siebie w obcym języku, co powoduje blokady w komunikacji i trudności w wyrażaniu swoich myśli.
  • Złe doświadczenia z przeszłości – jeśli mieliśmy złe doświadczenia związane z mówieniem w obcym języku np. wyśmiewanie przez kolegów z klasy, możemy bać się powtórzenia tych sytuacji.
  • Porównywanie się z innymi – często porównujemy swoje umiejętności językowe z osobami, które są bardziej biegłe w danym języku, co może nas zniechęcać.

Jak nauczyć się biegle mówić po angielsku?

Teraz, gdy rozumiemy, dlaczego boimy się mówić po angielsku, przejdźmy do kroków, które pomogą nam przełamać barierę językową:

• Ucz się na błędach, nie unikaj ich – nikt nie jest idealny. Pamiętaj, że popełnianie błędów jest naturalną częścią procesu nauki języka.
  • Ćwicz regularnie – im więcej ćwiczysz mówienie po angielsku, tym bardziej nabierzesz pewności siebie. Wykorzystuj każdą okazję do praktyki, nawet jeśli jest to kilka minut dziennie.
  • Znajdź partnera do konwersacji angielskich – poszukaj kogoś, z kim możesz rozmawiać po angielsku. Partnera do konwersacji możesz znaleźć w lokalnych grupach językowych, na platformach internetowych lub nawet wśród znajomych z podobnymi celami językowymi. Wspólne rozmowy będą znacznie bardziej motywujące niż samodzielne ćwiczenia oraz pomogą przełamać barierę wewnętrznego lęku.
  • Korzystaj z aplikacji i kursów – istnieje wiele aplikacji i kursów, które pomagają w doskonaleniu umiejętności językowych. Wybierz te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.
  • Oglądanie filmów i seriali – przyzwyczaj się do oglądania filmów i seriali z angielskimi napisami lub bez nich. Staraj się skupić na dialogach i próbuj zrozumieć kontekst sytuacji. To dobry sposób na osłuchanie się z językiem.
  • Słuchanie muzyki po angielsku – słuchaj różnych gatunków muzyki, zwracając uwagę na teksty piosenek. Nieznane słowa zapisz i sprawdź ich tłumaczenie. Możesz również stworzyć playlistę swoich ulubionych utworów w języku angielskim i śpiewać razem z wykonawcą.

Pokonanie strachu przed mówieniem w języku obcym, szczególnie po angielsku, wymaga determinacji, regularnej praktyki i akceptacji własnych błędów. Nie bój się wyzwań, bo tylko dzięki nim osiągniesz sukces w opanowaniu nowego języka.

Jak nie bać się mówić po angielsku? Zastosuj immersję językową!

Pytanie o to, jak nauczyć się płynnie angielskiego, często zadają sobie osoby, które pragną osiągnąć zaawansowany poziom posługiwania się tym językiem. Jednym z najlepszych sposobów na płynne i swobodne mówienie po angielsku jest stosowanie metody immersji językowej. Polega ona na całkowitym zanurzeniu się w język obcy, tak, jakbyś był w kraju, w którym ludzie się nim posługują. Immersja językowa obejmuje codzienne praktykowanie języka, na przykład poprzez korzystanie z anglojęzycznych mediów społecznościowych. Jeśli masz okazję, wyjedź do kraju, gdzie mówi się w danym języku i spędź tam czas. Nie tylko pozwoli to na pokonanie bariery językowej, ale również zagwarantuje biegłość w komunikacji. Nauka języka poprzez immersję może także polegać na przestawieniu wszelkich urządzeń elektronicznych na angielski interfejs obsługi. To może być pierwszy, a przy tym jak prosty, krok do oswojenia języka w życiu codziennym.

​​Dążenie do dobrego mówienia po angielsku wymaga wytrwałości i zaangażowania, ale efekty będą tego warte. Im bardziej będziesz pracować nad swoimi umiejętnościami, tym bliżej znajdziesz się osiągnięcia biegłości we władaniu językiem angielskim.