Dlaczego w Anglii jeździ się po lewej stronie?

Lewostronny ruch to jedna z wielu rzeczy, jakie wprawiają nas w zdziwienie po przyjeździe do Anglii. Taki sposób poruszania się po drodze jest jednak stosowany również w wielu innych krajach. Poruszanie się lewą stroną ulicy obowiązuje w dawnych koloniach brytyjskich (poza Gibraltarem), a także w Japonii, Tajlandii, Indonezji czy na Dominikanie. Przed wyjazdem na wakacje warto więc sprawdzić, po której stronie należy się poruszać w danym państwie.

Przyczyny historyczne

Przez wiele wieków to poruszanie się po lewej stronie drogi było uznawane za standard. Wytłumaczeniem był fakt, że większość ludzi jest praworęczna, a tym samym łatwiej można było się obronić przed niespodziewanym atakiem kogoś, kto zbliżał się z naprzeciwka. Podobnie podchodzili do tej kwestii Japończycy, którzy uznali lewostronny ruch za bardziej sprzyjający sprawnemu posługiwaniu się mieczem. W Europie poruszanie się po lewej stronie zostało zaaprobowane przez Kościół w edykcie wydanym przez Bonifacego VIII. Było to prawdopodobnie pierwsze pismo, którego celem miało być uporządkowanie ruchu ulicznego. Lewostronny ruch został wprowadzony na pewien czas również i do naszego kraju.

Jak Anglia nie chciała u siebie zmian

Uważa się, że to Francuzi jako pierwsi zaczęli poruszać się po prawej, a nie po lewej stronie drogi. Mógł być to przejaw buntu wobec władzy papieskiej (edykt Bonifacego obowiązywał przez kilka wieków) albo jedno z postanowień Napoleona Bonaparte. Podobno w ten sposób mylił wojska przeciwnika, a poza tym sam był leworęczny. Co ma jednak wspólnego ruch uliczny we Francji z Anglią? Napoleon nigdy nie podbił Wysp Brytyjskich, dlatego nie mógł wprowadzić tam swoich postanowień. Po drugie zaś – i tutaj trzeba włączyć jeszcze inny kraj – pod koniec XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych doszło do powstania nowego typu powozu znanego jako Conestoga. Nie było w nim miejsca dla woźnicy, który kierując końmi musiał jechać po lewej stronie pojazdu – tak jak dzisiejsi kierowcy w krajach z ruchem prawostronnym. Powóz zyskał ogromną popularność w Europie, szczególnie zaś we Francji. Anglicy nieufnie podeszli do tego wynalazku, tak popularnego w kraju wroga, i nie dali się przekonać do stosowania Conestogi.

Późniejsze angielskie akty prawne uznały ruch lewostronny za oficjalny, a pojawienie się automobili jeszcze bardziej umocniło Anglików w przekonaniu, że to oni mają rację.