Dlaczego Szkoci grają w golfa?

Golf to w Szkocji sport narodowy i to w dosłownym tego słowa znaczeniu – uważa się, że golf narodził się właśnie w północnych rejonach brytyjskich wysp. Przyjrzyjmy się historii tego sportu i zobaczmy, w jaki sposób z zabawy dla wszystkich stał się on rozrywką elity.

Gdzie i jak powstał golf?

Gra w golfa powstała w XV wieku we wschodniej części Szkocji, a dokładniej w hrabstwie Fife. Historia głosi, że na początku zamiast piłeczek uderzano zwykłe kamienie, posługując się przy tym kijem o dostosowanej budowie. Rozrywka ta była na tyle popularna, że dekoncentrowała chłopów, w związku z czym została zakazana przez króla Szkotów Jakuba II. Zalecał on poddanym ćwiczenie się w strzelaniu z łuku, co stanowiło o wiele pożyteczniejsze zajęcie, biorąc pod uwagę ówczesną możliwość najazdu ze strony nieprzyjaciela. Jednak w 1502 nawet król – tym razem Jakub IV – ulega urokowi golfa, znosi zakaz gry i sam chwyta za kijek. Pierwszą kobietą, która oficjalnie grała w golfa, była królowa Maria I Stuart.

Dalsze losy golfa w Szkocji

Pierwsza piłeczka golfowa została wynaleziona w 1618 roku, zaś pierwszy klub golfowy powstał w 1744 pod nazwą Honorowej Kompanii Edynburskich Golfistów. Dziesięć lat później golfiści z klubu w St. Andrews (R&A) wygrali Srebrny Puchar w otwartych zawodach na Old Course, które jest uznawane za najstarsze boisko golfowe na świecie. Dopiero 12 lat potem utworzono pierwszy klub golfowy poza granicami Szkocji – był to klub Blackheath w Londynie. Natomiast pierwszy klub golfowy spoza terenów Anglii znajdował się w… Bengaluru w Indiach.

Golf – sport dla wyróżnionych?

W XVIII wieku zasady gry w golfa były jeszcze dość swobodne. Nie każdy mógł sobie jednak pozwolić na to, aby w golfa grać – ograniczeniem była chociażby wysoka cena piłeczek golfowych. W czasach rewolucji przemysłowej golf stał się grą dla świeżo utworzonej wyższej klasy średniej. Chciała ona zdystansować się od pospólstwa, a jednocześnie zbliżyć do kręgów arystokratycznych. Zaczęło powstawać jeszcze więcej klubów, jeszcze więcej regulaminów i zasad (dotyczących nie tylko samej gry, ale również stroju czy zachowania) oraz jeszcze więcej pól golfowych, które bardziej przypominały królewskie trawniki. Dostęp do rozgrywek został ograniczony. Osoby z niższej klasy społecznej grały w oddzielnych miejscach (w USA) albo tylko o wyznaczonych porach (w Wielkiej Brytanii).

Jak jest dzisiaj?

Dzisiaj grać w golfa może każdy – przynajmniej na większości boisk. Istnieją bowiem takie miejsca, w których obowiązuje regulamin dotyczący np. ubioru. Niektóre kluby, bądź co bądź nieliczne, nie zgadzają się również na to, aby mogły przynależeć do nich… kobiety. Tak było w przypadku Muirfield, które przez brak zmian w polityce nie zostało gospodarzem jednego z ostatnich turniejów The Open.