Dlaczego Hiszpanie tak szybko mówią?

Żywiołowi i gadatliwi Hiszpanie mówią bardzo szybko – nierzadko całe zdania zlewają się w jedno słowo, a końcówki wyrazów są często po prostu „zjadane”. Oczywiście rdzenni użytkownicy tego języka nie mają problemów z rozumieniem nawet takich wypowiedzi. Gorzej z tymi, którzy hiszpańskiego dopiero się uczą.

Hiszpański temperament?

Niektórzy powiedzą, że szybka mowa Hiszpanów wynika z ich temperamentu. Jest w tym trochę prawdy. Hiszpanie odbierani są przez innych za bardzo ekspresyjnych w zachowaniach i gestach. Bardzo szybko się denerwują, często okazują zarówno pozytywne, jak i te negatywne emocje, dużo gestykulują, a czasem też potrafią być wybuchowi. Mówi się, że mają “gorący temperament” i są bardzo żywiołowi, dlatego też szybki styl życia Hiszpanów może mieć lekki wpływ na ich szybką mowę.

Prawda potwierdzona przez naukę

Badania naukowe potwierdziły te spostrzeżenia – Hiszpanie mówią szybko, a nawet bardzo szybko. Czytając, wymawiają średnio prawie 8 sylab na sekundę (w angielskim jest to nieco ponad 6). Okazało się jednak, że taką mają potrzebę – pojedyncza sylaba w języku hiszpańskim zawiera w sobie mniej informacji niż w innych językach. Hiszpanie, żeby wyrazić to samo co użytkownicy innych, bardziej „konkretnych” języków, muszą powiedzieć o wiele więcej. Szybkie tempo mówienia służy po prostu temu, aby przekazać ilość informacji adekwatnie do czasu wypowiedzi.

Wspólny odnośnik dla wszystkich języków

Powyższe badania mogą obalić jeden ze stereotypów odnośnie tego, że Hiszpanie są wyjątkowo gadatliwi. Może się nam wydawać, że mówiąc z taką prędkością, chcą opowiedzieć więcej. Tymczasem tak naprawdę szanują nasz czas i próbują przekazać wszystkie informacje, nie doprowadzając do zniecierpliwienia rozmówcy. Możemy skarżyć się, że Hiszpanie mówią szybko, jednak co by było, gdyby zaczęli mówić wolno? Na przykładzie języka hiszpańskiego widać, że duża prędkość mówienia często kompensuje to, że sylaby w danym języku niosą ze sobą mniej treści. Natomiast w językach, gdzie każda sylaba stanowi nośnik dość wielu informacji, tempo mówienia jest o wiele wolniejsze – jak na przykład w mandaryńskim.

A może to zależy od ucznia?

Szybkie tempo mówienia Hiszpanów może być również tylko naszym wrażeniem. Szczególnie wtedy, jeśli dopiero rozpoczynamy naukę hiszpańskiego. Wówczas nawet dość proste zdania wypowiedziane z dużą prędkością mogą brzmieć dla nas niczym zbitka sylab bez ładu i składu. Na pewnym etapie nauki poskromienie prędkości, z jaką mówią Hiszpanie, przychodzi uczniom w sposób naturalny.