Czy warto zdecydować się na gap year?

Studia od razu po maturze lub praca od razu po studiach czy zrobienie sobie roku przerwy? Wychodzi na to, że dla młodych osób coraz bardziej kusząca jest wizja rocznego wolnego. Ważne jednak, by czas ten nie było stracony. Dlatego podczas gap year młodzi dorośli podróżują, uczestniczą w wolontariatach i spełniają swoje marzenia.

Gap year – o co dokładnie chodzi?

Gap year to pomysł, który przyszedł do nas z Zachodu. Polega na zrobieniu roku, a nawet dwóch lat przerwy przed rozpoczęciem studiów lub podjęciem pierwszej poważnej pracy. Nie jest to idea całkiem nowa, ponieważ wcześniej młodzi arystokraci często wybierali się w długie podróże, podczas których poznawali świat i zdobywali szeroko rozumianą ogładę. Dzisiaj poprzez gap year zdobywa się samodzielność i pożyteczne umiejętności. Tym bardziej, że dotarcie do najdalszych zakątków świata nie jest już tak wielkim problemem. Dla niektórych studentów jest to również sposób na głębsze zastanowienie się nad tym, jaką ścieżkę zawodową podjąć.

Co warto robić podczas gap year?

Żeby gap year przyniosło oczekiwane korzyści, czas ten trzeba spożytkować w odpowiedni sposób. Najczęstsze opcje to uczestnictwo w zagranicznym wolontariacie, dzięki któremu możemy zwiedzić dany kraj, a nawet kontynent, robiąc przy okazji coś dobrego. Jest to też tańsza opcja, w której robiący sobie gap year ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, czasami nawet drobne kieszonkowe. Inną możliwością jest samo podróżowanie, bez pracy wolontariusza. Pozwala to lepiej skupić się na sobie i życiowych decyzjach. Nie zapominajmy także o aspektach edukacyjnych – chociaż z definicji gap year nie służy celom naukowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z kilku kursów językowych, na przykład przed podjęciem pracy lub studiów za granicą.

Konfrontacja zalet i wad

Gap year nie jest pozbawiony minusów. To swego rodzaju wyzwanie, podczas którego może przydarzyć się wypadek lub kontuzja. Wówczas w biednym lub słabo rozwiniętym kraju nie ma co liczyć na dobra opiekę medyczną. Do tego podczas gap year można tęsknić za rodziną i przyjaciółmi. Zwiedzany kraj może okazać się zwykłym rozczarowaniem, a wolontariat wcale nie będzie taki interesujący. Natomiast do zalet, oprócz tych wymienionych w powyższych akapitach, należy uwzględnić, że gap year to zdecydowanie mocny punkt w CV. Wielu przekonało się też, że jest to przygoda życia.