Czy nauka języka “w dwa tygodnie” to dobry pomysł?

Nauczenie się obcego języka w dwa tygodnie to wizja niezwykle przyciągająca, jednak mało realna. W końcu dojście do komunikatywnego poziomu, a za taki uznaje się co najmniej poziom B1, wymaga znajomości dużego zasobu słownictwa, wyrażeń idiomatycznych, czasów, gramatyki, wymowy… czy rzeczywiście da się to wszystko opanować w 14 dni?

Krótka odpowiedź

Oczywiście nie można nauczyć się języka obcego w tak krótkim czasie, nawet jeśli na kursie językowym spędzałoby się po kilkanaście godzin dziennie. Dwa tygodnie intensywnej nauki mogą jednak przynieść zadziwiające efekty, zwłaszcza jeśli stawia się na to, co w przyswajaniu języka najważniejsze, czyli na codzienne powtórki. Natomiast e-maile czy ulotki z ofertami kursów, które mamią wizją sprawnego posługiwania się językiem po niespełna dwóch tygodniach nauki, należy jak najszybciej umieścić w koszu.

Ile czasu potrzeba na naukę języka?

Tempo opanowania obcej mowy zależy od rozmaitych czynników. Za najważniejsze można uznać ilość czasu poświęcanego na naukę, a także stopień trudności języka. Poleca się wykonywać krótsze, ale częstsze powtórki, na przykład półgodzinne codzienne sesje, niż uczyć się godzinnymi blokami, lecz jedynie w zrywach. Im bardziej oddalony jest dany język od naszego języka ojczystego, tym trudniej się go nauczyć. Duże znaczenie ma również to, jakie mowy dotychczas opanowaliśmy – osobie, która zna włoski, nieco łatwiej będzie nauczyć się innego języka romańskiego, w tym przede wszystkim hiszpańskiego, ze względu na podobieństwa w słownictwie obu tych języków. Ogółem zakłada się, że na naukę języka do poziomu komunikatywnego trzeba przeznaczyć co najmniej pół roku.

Co z intensywnymi kursami?

Chociaż kursy języka w dwa tygodnie obiecują coś nierzeczywistego, to nie należy skreślać tzw. kursów intensywnych. Szkoły językowe zazwyczaj organizują je latem. Tego rodzaju kursy są skierowane do osób, które chcą poprawić swoje zdolności językowe w krótkim czasie. Podczas zajęć ćwiczy się wszystkie kompetencje językowe, czyli pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie. Szczególny nacisk jest kładziony na ten ostatni element – kursanci są w końcu nastawieni na to, aby pokonać barierę komunikacyjną. Takie codzienne, intensywne obcowanie z danym językiem daje w tym zakresie bardzo dobre efekty. Jako że zajęcia niemal w całości odbywają się w języku obcym, to uczestnik jest niejako zmuszony do ciągłego używania obcej mowy.