Czy można zapomnieć, jak mówi się w obcym języku?

Wielu początkujących poliglotów zastanawia się nad tym, czy da się zapomnieć język obcy. Odpowiedź na to pytanie pomaga ustalić, czy w ogóle opłaca się rozpoczynać naukę języka, do którego nie jest się przekonanym.

Znajomość języka niczym umiejętność

Nauka języka, tak jak każdej cennej kompetencji, wymaga przyswojenia mnóstwa wiedzy. Poprzez zapamiętywanie zasad gramatycznych, słownictwa i wymowy, a następnie poprzez ich częste używanie w praktyce, krok po kroku buduje się tę właśnie umiejętność. W nauce języka najważniejsza jest systematyczność. Wiedza, bez częstego powtarzania, ulatnia się – jak najbardziej można zatem zapomnieć języka obcego.

Od czego to zależy?

Poziom znajomości danego języka w największym stopniu wpływa na tempo jego zapominania. Im słabiej dana osoba posługuje się obcą mową, tym szybciej ją zapomina. Poza tym warto wspomnieć o tym, że im więcej zna się języków, tym bardziej się one przenikają. Dlatego po kilku latach spędzonych za granicą w obcej mowie może pojawić się obcy akcent. Problemy z myleniem słówek czy intonacji dotyczą również często osób, które uczą się dwóch języków naraz. Żeby nie pozwolić językowi „uciec z głowy”, należy stosować systematyczne powtórki. Pomocne będą opisane niżej metody.

Otaczanie się językiem

Immersja językowa – choćby powierzchowna – to najlepszy sposób na to, aby na zawsze pamiętać angielski, niemiecki czy hiszpański. Kontakt z obcą mową można zapewnić sobie na wiele różnych sposobów, niekoniecznie wyjeżdżając za granicę. Jedni preferują czytanie obcojęzycznej prasy i portali internetowych, z kolei innym wystarcza włączenie napisów lub wyłączenie lektora podczas oglądania zagranicznego serialu czy filmu. Niezwykle przydatne są również znajomości z osobami spoza naszego kraju i oczywiście zagraniczne wakacje.

Podnoszenie kwalifikacji

Zamiast zadowalać się obecnym poziomem znajomości języka, o wiele lepiej doskonalić tę umiejętność. Zajęcia z konwersacji czy sesje internetowe z native speakerem są doskonałym sposobem na rozwój swoich kompetencji. Jeszcze lepsze efekty przynoszą kursy organizowane w szkołach językowych. Uczeń może zapisać się na zajęcia dostosowane do jego poziomu, aby z czasem przejść do bardziej zaawansowanej grupy. Natomiast osoby, które preferują spotkania w mniejszej grupie, mogą skorzystać z oferty korepetytorów. Najważniejsze, aby zajęcia odbywały się regularnie, co najmniej dwa razy na tydzień. Na co dzień warto z kolei robić choćby piętnastominutowe powtórki. Taka strategia na pewno uchroni przed zapomnieniem języka obcego.