Od czego zacząć naukę języka obcego?

Dobry plan to pierwszy krok do zdobycia określonej umiejętności, w tym również opanowania języka obcego. Dlatego już na starcie uczeń powinien określić, choćby pobieżnie, kolejne etapy nauki. Na czym skupić się na samym początku swojej przygody z obcą mową?

Konkrety są najważniejsze

Nauka języka obcego jest pewnym celem, który chcemy osiągnąć z określonych powodów. Może to być chęć zdobycia lepszej pracy, wyprowadzka za granicę czy możliwość czytania obcej literatury w oryginalne. Źródło motywacji nie jest istotne – najważniejsze to wyznaczenie kroków, które pozwolą przybliżyć się do celu.

Jak planować naukę języków?

Podczas tworzenia harmonogramu nauki nie powinno się tworzyć ani zbyt ogólnych postanowień, ani zbyt szczegółowych. W pierwszym przypadku może okazać się, że uczeń tak naprawdę nie wie, co ma robić. Jego motywacja się obniża i po pewnym czasie w ogóle rezygnuje z podejmowania wysiłków. Drugi sposób może wywoływać frustrację, jeśli na przykład nie wykona się danego zadania o określonej godzinie. Jak zatem stworzyć plan doskonały? Warto ustalić, ile czasu chce się codziennie lub w każdym tygodniu przeznaczyć na naukę języka, a następnie sukcesywnie realizować swój plan.

Jakie informacje przyswoić na początku?

Podstawy języka to zazwyczaj kilkaset słówek, które spotyka się w nim najczęściej. Pozwalają one zarówno na rozumienie dużej ilości komunikatów, jak i tworzenie własnych wypowiedzi. Które słowa są uważane za najbardziej przydatne w każdym języku? Zaimki, czasowniki takie jak „być”, „iść”, „mieć”, „robić” itd., liczby od 1 do 20 oraz oczywiście słowa oznaczające „tak” i „nie”. Warto zacząć również od nauki najczęściej stosowanych rzeczowników, które są związane z codziennym życiem. Jeśli chodzi o przymiotniki, to na sam początek wystarczy: „dobry”, „zły”, „duży”, „mały”, „stary”, „młody”, do tego określenia wyrażające stan, a także podstawowe kolory.

Kilka wskazówek

Uczniowie mają różne oczekiwania, dlatego metody nauki należy dopasować indywidualnie. Niemniej jednak istnieją ogólne porady, z których powinien skorzystać każdy, kto chce rzeczywiście nauczyć się języka. Przede wszystkim istotna jest systematyczność, czyli przyswajanie mniejszych części materiału, za to w częstszych odstępach czasowych. Do tego warto „otoczyć się” językiem, na przykład poprzez czytanie gazet, słuchanie radia czy oglądanie filmów w oryginalnej wersji. Ważne jest również, aby każde słowo poznawać wraz z jego wymową, a do tego uczyć się go w określonym kontekście, czyli najlepiej w całym zdaniu.

W zaplanowaniu kolejnych etapów nauki może pomóc zapisanie się do szkoły językowej, w której skuteczny program jest przemyślany przez ekspertów i nie trzeba ustalać go samodzielnie – https://kandk.edu.pl/.