Jakie egzaminy/certyfikaty językowe są powszechnie uznawane?

Certyfikat to najlepszy sposób na potwierdzenie kompetencji językowych. W wielu wypadkach jest przepustką na studia lub nawet do pracy – na przykład osoby posiadające First Certificate in English mogą być zwolnione z egzaminów na wyższą uczelnię, być zatrudnione przez Urząd Służby Cywilnej, a według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, także nauczać języka angielskiego w przedszkolach (dotyczy to tylko osób, które zdały egzamin na ocenę A lub B). FCE wydawane jest przez University of Cambrige i należy do najbardziej popularnych certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego. Dość powiedzieć, że honoruje go niemal 13 tysięcy instytucji z całego świata! University of Cambridge wydaje także bardziej zaawansowane certyfikaty ­ Certificate in Advanced English oraz Certificate of Proficiency in English, który jest najbardziej wymagającym egzaminem języka angielskiego. Również inne kraje wytworzyły systemy poświadczające znajomość ich języków narodowych. W Niemczech zajmuje się tym Instytut Goethego, który wydaje certyfikaty Start Deutsch, Zertifikat Deutsch i – najtrudniejszy – Zentrale Mittelstufenprüfung (w Polsce upoważnia do nauczania języka niemieckiego w klasach 1­3 szkoły podstawowej). Francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło uznawany na całym świecie czterostopniowy certyfikat Diplôme d’études en langue française (posiadający go obcokrajowcy są m.in. zwolnieni z egzaminu z języka francuskiego podczas ubiegania się o miejsce na uczelni wyższej). Z kolei hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu promuje trzystopniowe certyfikaty DELE.