Czy dzieci uczą się szybciej języków obcych?

W pierwszych latach swojego życia ludzie rozwijają się niezwykle intensywnie. Stawiają swoje pierwsze kroki, zdobywają podstawowe doświadczenia, a także zaczynają mówić. Warto więc zastanowić się nad tym, kiedy można zacząć uczyć malucha języka obcego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: dzieci należy uczyć języków od najmłodszych lat. Naukę można rozpocząć nawet zaraz po narodzeniu dziecka! Badania wykazały, iż nowonarodzony człowiek rozpoznaje głos matki oraz – co ciekawsze – język, którym się ona posługuje.

„Gąbka” chłonąca wiedzę

Nie od dziś wiadomo, że zdolność uczenia się rozwija się najintensywniej w ciągu pierwszych czterech lat życia człowieka. Co więcej, dziecko przyswaja największą ilość wiedzy do drugiego roku życia. Maluchy są więc w stanie szybciej niż dorośli opanować język obcy, ponieważ we wczesnym dzieciństwie proces uczenia występuje równolegle z budowaniem schematów działania mózgu.

Pamięć nieświadoma i ciekawość

Istnieje teoria, iż dzieci uczą się szybciej języków obcych, gdyż wykorzystują w trakcie nauki pamięć nieświadomą, co powoduje, że intuicyjnie zapamiętują konkretne elementy językowe. Ogromy wpływ na kompetencje językowe malucha może mieć jego wrodzona ciekawość. Ponadto małe dzieci mogą być zafascynowane obcymi dla nich zwrotami. Warto zatem zwracać się do dzieci w języku obcym od niemowlęctwa.