Jaki poziom angielskiego jest wymagany na studiach za granicą?

Jaki poziom angielskiego jest wymagany na studiach za granicą?
Jaki poziom angielskiego jest wymagany na studiach za granicą?

Studia na zagranicznej uczelni to marzenie wielu osób. Trzeba być jednak przygotowanym na uczestniczenie w zajęciach, komunikację z administracją i zdawanie egzaminów w języku obcym. Jaki jest minimalny poziom języka konieczny, by poradzić sobie na studiach za granicą?

Jaki poziom angielskiego jest wymagany na studiach za granicą? Czy przed wyjazdem warto zapisać się do szkoły angielskiego w Krakowie?

Większość uczelni posiada osobne strony (przeznaczone dla studentów z innych krajów), na których dowiesz się o wymaganiach językowych. Te mogą się bardzo różnić w zależności od uczelni. Zazwyczaj wymagana jest znajomość angielskiego na poziomie B2 lub C1 (według standardów Unii Europejskiej) lub po prostu taka znajomość języka, która umożliwia aktywne uczestnictwo w zajęciach. Jest to oczywiście kwestia subiektywna, dlatego warto przeprowadzić autoewaluację. Aby się sprawdzić, można również podejść do egzaminu na oficjalny certyfikat językowy, który potwierdzi Twoją znajomość języka. Taki dokument jest czasem niezbędny. Dlatego koniecznie sprawdź, jakiego dowodu znajomości angielskiego wymaga wybrana przez Ciebie uczelnia – w przypadku niektórych będzie to certyfikat (nawet jeśli zdajesz maturę z języka angielskiego), inne z kolei same przeprowadzają test sprawdzający przez Internet.

Poziom średnio-zaawansowany to poziom, które uczelnie najczęściej określają jako minimum. Znajomość angielskiego na tym poziomie umożliwia uczestniczenie w wykładach i swobodną komunikację; jest to również solidna baza do dalszej nauki.

Język angielski na studiach zagranicznych

Język angielski cieszy się międzynarodową renomą również w dziedzinie edukacji. Studia po angielsku są oferowane w wielu krajach, nie tylko tych anglojęzycznych. Uczelnie wymagają jednak od studentów znajomości tego języka na określonym poziomie. Niektóre uniwersytety organizują własne egzaminy, jednak zdecydowana większość przyjmuje zgłoszenia na podstawie określonych certyfikatów. Jaki dokument warto posiadać, aby ubiegać się o miejsce na zagranicznej uczelni?

IELTS 

IELTS to skrót od International English Language Testing System, czyli najczęściej zdawanego testu diagnostycznego z języka angielskiego. Jego ważność wynosi 2 lata, a maksymalna nota to 9 punktów. Plusem certyfikatu jest to, że sprawdza umiejętności językowe nie tylko w zakresie pisania i mówienia, ale także komunikowania się w środowisku akademickim. Poziom pozwalający na rozpoczęcie studiów w języku angielskim, a więc B2/C1, odpowiada wynikowi 6.5 punktów w skali IELTS.

CEA

CEA to egzamin przeznaczony dla osób znających język angielski w stopniu zaawansowanym. Potwierdza znajomość języka na poziomie C1. Oznacza to, że osoba, która go zdała, nie ma problemu ze swobodnym posługiwaniem się angielskim na co dzień oraz w nieco bardziej wymagających sytuacjach. Uzyskanie tego certyfikatu oznacza również, że nie powinniśmy mieć problemów ze zrozumieniem nawet skomplikowanych tekstów. Certyfikat jest uznawany przede wszystkim na uczelniach w Wielkiej Brytanii oraz Australii. Powoli przekonują się do niego również uniwersytety kanadyjskie i amerykańskie. Warto zdać egzamin na jak najwyższą notę, gdyż dzięki temu można otrzymać dodatkowe punkty podczas procesu aplikacyjnego na brytyjskie uniwersytety. Egzamin jest wymagający, a przygotowanie się do niego wymaga dużej ilości czasu oraz „przerobienia” sporej części materiału. Poleca się skorzystać z doświadczonych nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami, pozwalającymi na wszechstronne przygotowanie ucznia do testu. Zainteresowanych zapraszamy na zajęcia do naszej szkoły angielskiego w Krakowie.

Na jakie certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego najlepiej się zdecydować?

Wybór zależy nie tylko od stopnia znajomości języka oraz czasu pozostałego do rozpoczęcia studiów, ale również od wymogów określonej uczelni. Dlatego należy koniecznie zapoznać się z nimi jeszcze przed zapisaniem się na egzamin.