Jak pokonać kryzys w nauce języka obcego?

Gorsze chwile oraz momenty zwątpienia mogą przydarzyć się nawet najbardziej zmotywowanym uczniom. Co zrobić, jeśli w czasie przyswajania języka obcego nadejdzie kryzys? Najważniejsze to oczywiście się nie poddawać i kontynuować naukę. Z jakich metod skorzystać, aby na nowo się zaangażować?

Przypomnienie sobie celów

Szybkiej motywacji do działania może dodać szybkie zrewidowanie powodów, dla których rozpoczęło się przygodę z danym językiem. Dla jednych jest to chęć poszerzenia swoich horyzontów, podczas gdy dla innych lepsze perspektywy zawodowe. Niektórzy uczą się obcej mowy, aby studiować zagranicą, a jeszcze inni marzą o zmianie dotychczasowej branży na taką związaną na przykład z nauczaniem języków. Warto stworzyć rozpiskę powodów, dla których zaczęło się naukę angielskiego czy hiszpańskiego, a do tego wyznaczyć konkretne korzyści, jakie da ich znajomość.

Zmiana dotychczasowej strategii

Zniechęcenie w nauce języka jest spowodowane nie tylko spadkiem motywacji, ale również stosowaniem niewłaściwych metod nauki. Jeśli nie dokonasz w tym zakresie żadnej zmiany, to kryzys może szybko się powtórzyć. Dlatego warto zainteresować się nowymi sposobami nauki. W zakresie przyswajania nowego słownictwa za najbardziej efektywne uznaje się fiszki. Pozwalają one na trwałe zapamiętywanie słówek, a powtórki można wykonywać w zasadzie w dowolnym momencie. Warto również zainteresować się oryginalnymi metodami takimi jak na przykład nauka języka poprzez śpiewanie czy rozmowy z rodzimymi użytkownikami danej mowy.

Korzystaj z interesujących Cię źródeł

Jeśli chcesz, aby nauka języka na nowo stała się fascynującym zajęciem, to zacznij korzystać z materiałów, które same w sobie są dla Ciebie interesujące. Mowa tutaj na przykład o książkach, filmach, artykułach i innych źródłach związanych z zainteresowaniami. Taka metoda nauki nie tylko pozwoli Ci opanować nowe słownictwo, ale również dostarczy wiedzy w pasjonującej dziedzinie. W celu znalezienia ciekawych źródeł do nauki, skorzystaj z zasobów w sieci.

Wybierz swojego mentora

Jeśli napotykałeś impas w nauce albo chcesz się przed nim ustrzec, to skorzystaj ze wsparcia mentora. Może to być osoba, która posiada pewne szczególne osiągnięcia w zakresie nauki języków, ktoś z Twoich bliskich albo też nauczyciel czy korepetytor. Wsparcie drugiej osoby pozwoli szybko zażegnać nawet największy kryzys w nauce.